vo forme kompletnej kŕmnej zmesi a pitnej vody.
Zmena sa má uskutočniť čo najšetrnejšie, aby sa odstránil stres. Hoci morky majú už najkritickejšie obdobie života za sebou (plánovaný úhyn do 8. týždňa veku je do siedmich percent), na nevhodné podmienky reagujú veľmi citlivo. Môže to viesť k poklesu ich hmotnosti, náchylnosti k chorobám až k celkovej poruche zdravia a uhynutiu. Z tohto hľadiska treba urobiť všetky opatrenia, ktoré stres zmiernia.
Dôležité je, aby sa morky dostali do vydenzifikovaného prostredia (vrátanie kŕmidiel a napájadiel). Podstielka musí byť čistá a suchá, najlepšie sú hobliny vo vrstve vysokej 15 až 20 centimetrov. Do odchovu zaraďujeme len zdravé morky, rovnakého veku a od jedného producenta. Významný je i prechod vo výžive. Prvé tri dni majú skrmovať rovnakú kompletnú kŕmnu zmes (KKZ) ako u producenta. V ďalších dňoch k nej postupne pridávame vlastné krmivo v maximálnej dávke 25 percent. Na domáce krmivo úplne prejdeme najskôr o 10 dní po kúpení hydiny.
Morky rastú dynamicky, optimálna výživa preto rozhoduje o ich úspešnom odchove. Pri pridomovom chove sú cez deň vo výbehoch. Koncentrácia zvierat na jednotku plochy musí byť nízka a často ich dokrmujeme objemovými krmivami (trávnatý porast vo forme pastvy, zemiaky, repa, žihľava, lucerna, kuchynský odpad a podobne). Hlavný zdroj pre rast svaloviny však tvorí obilie. Osvedčuje sa kombinácia pšeničného šrotu, kukuričného šrotu a doplnkovej bielkovinovej kŕmnej zmesi (obsahuje aj vitamíny a minerálne látky v optimálnom množstve) v pomere 4,2 : 2,8 : 3. Svalovina moriek obsahuje až 33 percent bielkovín, prísun bielkovinovej a vitamínovej výživy tvorí preto základ vysokej životaschopnosti, tvorby mäsa a celkovej úžitkovosti.
(Dokončenie o týždeň.)
MVDr. ĽUBOMÍR DZIMKO