V minulosti sa uprednostňovali rezy ovocných drevín v období vegetačného pokoja. No z viacerých dôvodov je výhodnejšie rezať počas vegetácie. Základnou výhodou je to, že sa podporuje rodivosť, nehrozia infekcie rezných rán. Rany sa rýchlo hoja, alebo aspoň sa vytvára na ich okrajoch hojivý kalus. Okrem toho sa znižujú nároky na ďalší rez, zlepšujú sa podmienky asimilácie, diferenciácie kvetných púčikov a vyfarbovania plodov.
S prihliadnutím na botanický druh a termín oberačky môžu sa uplatniť všetky spôsoby a formy rezov. Pri týchto opatreniach zohľadňujeme aj odrodu, tvar, celkový stav ovocnej dreviny a zásady podriadenosti (súvisiace s apikálnou dominanciou). Ktoré opatrenia môžeme urobiť?
V období prvej, čiastočne aj druhej miazgy zaštipujeme a skracujeme letorasty s cieľom obmedziť ich predlžovací rast, vytvoriť predčasné bočné letorasty alebo zmeniť uhol odklonu. Uplatňuje sa pri všetkých druhoch, čo je zvlášť efektívne pri tvarovaní korún mladých stromčekov a preštepených korún. Osobitosťou je Šittov rez marhúľ, ktorý sa robí v našich podmienkach od konca mája do 20. júna.
V máji režeme aj orechy, nehrozí už "slzenie". Hlbším skrátením "vlkov" na spodné dva až tri listy alebo spodné bočné predčasné letorasty obnovíme obrast vyholených konárov.
V júni je aktuálny redukčný rez, ktorým sa pri nadúrodách spolu s konármi odstraňuje aj časť prebytočných plodov. Obyčajne sa uplatňuje pri jadrovinách, broskyniach a marhuliach. Podľa potreby sa doplňuje individuálnou ručnou prebierkou. Je to účinné opatrenie zabezpečujúce kvalitnú úrodu. Skrátenie letorastov koncom leta, pri končiacej druhej miazge zlepší v korunách svetelné podmienky aj vyzrievanie dreva a pri broskyniach podporí diferenciáciu kvetných púčikov v spodných častiach letorastov. V tomto termíne sa letorasty nesmú skracovať pri intenzívnom raste, lebo hrozí prerastanie očiek, a tým ich znehodnotenie. Samozrejme, už neskracujeme ani letorasty tých odrôd, ktoré diferencujú kvetné púčiky aj na ich vrcholoch.
Vo vegetačnom období je významné vyrezávať zahusťujúce, konkurenčné, choré, suché a mechanicky poškodené konáre a letorasty. Režeme na konárový krúžok alebo na prevod. Týka sa to všetkých ovocných druhov vrátane bobuľovín. Bezprostredne po oberačke pri višniach a skorších broskyniach odstraňujeme aj odrodené drevo. V pooberačkovom období môžeme znížiť, alebo podľa potreby zmladiť vysoké koruny čerešní, višní, marhúľ a skorších jadrovín. Väčšie rezné rany, zvlášť pri kôstkovinách ihneď zatierame. Na kríkoch čiernych ríbezlí vyrežeme pri pôde troj- až štvorročné konáre, na červených a bielych ríbezliach päť- až šesťročné konáre, na egreši sedem- až deväťročné konáre. Na malinách vyrežeme odrodené výhony a úmerne preriedime nové, z pôdy a koreňových kŕčkov vyrastajúce letorasty. Na černiciach je dôležité v lete skracovať za piatym listom bočné letorasty hlavných stoniek, a to v období, keď začínajú odspodu drevnatieť.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.