Pri vysádzaní trvaliek dodržiavame zásadu, aby farby ich kvetov harmonicky ladili a boli odstupňované podľa výšky. Jednotlivé druhy kombinujeme tak, aby na záhonoch vždy niečo kvitlo. Jednofarebné trvalky sa dobre uplatnia na pravidelných záhonoch, blízko budov, prípadne vo väčších okrasných záhradách.
Niektoré trvalky vysádzame aj solitérne alebo v skupinách na trávniky. Sú to napríklad Eremurus, Kniphofia, Rudbeckia, Yucca i ďalšie. Vysádzame ich od jari, hneď ako nám to počasie dovolí, až do konca mája, alebo na jeseň - od začiatku septembra do polovice novembra. Pred sadením pôdu pohnojíme dobrým kompostom a po výsadbe dostatočne zalievame, kým sa dobre neujmú.
Neskôr zalievame už len podľa potreby, najmä v čase sucha, a to vždy väčšou dávkou vody raz za niekoľko dní, najlepšie podvečer. Na zalievanie je najvhodnejšia mäkká (dažďová) voda. Počas roka pôdu niekoľkokrát prekypríme, v ďalších rokoch prihnojujeme organickými alebo umelými hnojivami (Cererit, prípadne Superfosfát). Prihnojujeme na jar, na jeseň alebo po odkvitnutí. Odkvitnuté časti trvaliek zrezávame.
Trvalky vysádzané na jeseň musíme v prvom roku na zimu dobre zakryť čečinou, aby nevymrzli. Niektoré druhy kvitnú tým bohatšie, čím dlhšie sa ponechajú na stanovišti. Ak strácajú na bujnosti a bohatosti kvetov a nepomáha im ani hnojenie, alebo sú hustejšie, staré trsy rozdelíme. Vysadíme ich znova do dôkladne poryľovanej a vyhnojenej pôdy.
FRANTIŠEK PRŮKA