V tomto období je v nížinných polohách republiky aktuálne ošetrenie proti vrtivke čerešňovej, ktorá spôsobuje červivosť plodov čerešní. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej. Asi tri dni po začiatku jej kvitnutia urobíme postrek. Ošetrenie má význam najmä v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW s ochrannou lehotou 28 dní, Calypso 480 SC s ochrannou lehotou 14 dní a Sumithion super s ochrannou lehotou 10 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú lehotu pred zberom plodov.
Napriek chladnému a vlhkému počasiu pozorujeme na niektorých plodinách postupné rozmnožovanie vošiek. Pri ochrane ovocných drevín, ale napríklad aj skleníkovej zeleniny, je preto vhodné sledovať ich početnosť a pri premnožení použiť niektorý zo širokej palety povolených insekticídov.
Ochrana proti obaľovačovi slivkovému a obaľovačovi broskyňovému je aktuálna v oblastiach 2. signalizačného pásma ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce po 21. máji. Použijeme prípravky Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, Karate 2,5 WG, Sumithion super, Zolone EC a proti obaľovačovi slivkovému aj Calypso 480 SC. O týždeň neskôr, teda po 28. máji, možno ošetrovať aj v ostatných oblastiach republiky.
Situácia vo výskyte obaľovača jablčného sa veľmi nemení, nízke teploty obmedzujú jeho vývoj. Let motýľov je málo početný a vajíčka v podstate nekladie. Aj teraz platí to, čo už dva týždne: pestovateľom odporúčame sledovať večerné teploty (nad 17 stupňov, merané o 21. h), alebo ešte vhodnejšie kladenie vajíčok. Teploty treba sledovať podľa stredoeurópskeho času, to znamená o 22. hodine letného času. V minulých správach táto poznámka chýbala, čitateľom sa za to ospravedlňujeme. Pri dosiahnutí uvedených teplôt, čo meteorológovia predpokladajú koncom tohto týždňa, možno ošetrovať prípravkami Dimilin 48 SC, Insegar 25 WP, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ostatné prípravky bude možné použiť ešte neskôr, približne 7 až 10 dní po vyvrcholení letu motýľov. V tomto roku to pripadne asi až na začiatok júna.
Keďže na väčšine územia Slovenska je dostatočne vlhko, je predpoklad vývoja plesne cibuľovej. Prvý postrek sa robí zvyčajne koncom mája, ďalšie nasledujú podľa použitého prípravku a priebehu počasia v 7- až 14-dňových intervaloch. Odporúčame preto urobiť prvé ošetrenie. Spolu sa odporúčajú maximálne tri postreky. Na ošetrenie sú povolené kontaktné prípravky Bravo 500, Dithane DG, Dithane M 45 a Dithane neo-tec, Novozir MN 80, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Cuprocaffaro a Funguran a kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ a Acrobat MZ WG, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WP a Ridomil Gold MZ 68 WG. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Citowett na zvýšenie priľnavosti na rastliny.
Vinohradníkov upozorňujeme na potrebu dvoch ošetrení pred kvitnutím viniča proti obom významným chorobám, teda proti peronospóre aj múčnatke vo všetkých oblastiach. Ošetrenie treba v najbližších dňoch načasovať tak, aby sa tesne pred kvitnutím vykonalo ešte jedno ošetrenie. To znamená, že prvý postrek odporúčame od 21. do 25. mája.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OOR