Madrid je plný policajtov a obrázkov budúceho kráľovského páru.
FOTO - REUTERS
To zlé na rozprávkovom príbehu 21. storočia je, že Madrid pripomína obkľúčené mesto. V uliciach sa pohybuje desaťtisíc policajtov a tajných agentov, ktorí sliedia hlavne v okolí železničných staníc a metra. Nad mestom je uzatvorený vzdušný priestor a chráni ho prieskumné lietadlo AWACS, ktoré požičala Severoatlantická aliancia.
Španielsko už pred týždňom vystúpilo zo Schengenu, aby mohlo na hraniciach opäť kontrolovať každého, kto do krajiny vstúpi. A keby agentúry nezverejňovali správy o miliónoch kvetov a ozdobných vlajočkách, bolo by ťažké uveriť, že Madrid sa nechystá na summit NATO, ale na kráľovskú svadbu. Inak sa to však dva mesiace po najstrašnejšom teroristickom útoku v histórii krajiny zorganizovať nedalo.
To dobré na kráľovskom príbehu je, že nevesta nemá modrú krv, je rozvedená a ešte donedávna bola celkom normálnou pracujúcou ženou. A predsa sa stane princeznou. Autori prvej publikácie o snúbencoch dokonca tvrdia, že 36-ročný princ Felipe si postavil hlavu: buď ona, alebo sa on vzdá trónu.
Nech bola reakcia rodičov akákoľvek, všetko sa odohralo v tichosti za múrmi paláca. Verejnosť i novinári boli postavení pred hotovú vec. V novembri minulého roka zverejnila kráľovská rodina meno Felipeho vyvolenej, s ktorou sa zoznámil na večierku. O päť dní boli zásnuby. Na kritiku nevesty nebol čas. Zvlášť, keď sa ňou stala bývalá televízna novinárka, 31-ročná Letizia Ortizová.
Letizia je dcérou zdravotnej sestry a novinára a sama je rozvedená. V médiách však o nej nepadlo zlé slovo. To je pre katolícke Španielsko, kde rozvod legalizovali až v roku 1981, revolučná zmena.
Výhrady nemala ani cirkev, ktorá to prešla vyhlásením, že prvá svadba Letizie nebola cirkevná. A požehnanie dostali snúbenci aj od väčšiny Španielov, z ktorých sa 95 percent hlási ku katolíckej viere. Takmer všetci sa zhodli: Felipeho voľba robí monarchiu modernejšou.
A tak sa na nevestu zniesli chválospevy o jej profesionalite. Médiá pripomínali jej reportáže z New Yorku po 11. septembri a z Iraku, kde minulý rok pôsobila ako zvláštna spravodajkyňa. Než sa stala kráľovskou nevestou, moderovala najsledovanejšie večerné správy.
Nefalšované nadšenie cítiť aj u obyčajných Španielov. Deň pred svadbou sa ich v uliciach Madridu zišlo podľa agentúry AFP 300-tisíc, aby obdivovali osvetlenie pamiatok na ceste, ktorou dnes prejde kráľovský pár. Ten si svoje áno povie v madridskej katedrále Almudena. V tej istej katedrále, kde sa pred dvoma mesiacmi svet rozlúčil s obeťami teroristického útoku. Vtedy smútil Madrid a s ním celý svet. Dnes budú mať všetci dôvod na radosť.
MIRIAM ZSILLEOVÁ