Európska únia včera podporila vstup Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Moskva to považuje za svoj veľký úspech. Prezident Vladimir Putin, predseda Európskej komisie Romano Prodi a írsky premiér Bertie Ahern v Kremli podpísali protokol o ukončení rozhovorov o vzájomnom prístupe na trhy v rámci vstúpenia Ruska do WTO.
Únia je najväčším obchodným partnerom Ruska a ruská strana po skončení summitu poukázala na to, že únia de facto vyslovila definitívny súhlas so vstupom Ruska do WTO, o čo sa Moskva dlho a urputne usiluje.
Kremeľ naznačil, že únia by mala teraz presvedčiť ďalšie krajiny, predovšetkým USA, aby nekládli Rusku v integrácii do svetového obchodného spoločenstva žiadne prekážky.
Potom Putin, zjavne v dobrej nálade, prisľúbil, že jeho krajina sa bude rýchlym tempom pohybovať smerom k podpisu Kjótskeho protokolu. Podpis Ruska je nutný preto, aby sa tento dokument stal záväzným.
Romano Prodi prirovnal obrazne vzťahy Ruska a európskeho spoločenstva k symbióze "kaviáru a vodky," ktoré sa tiež skvele dopĺňajú. Prodi sa podľa pozorovateľov v niektorých chvíľach až príliš nechával strhnúť svojimi osobnými sympatiami k prezidentovi Putinovi.
Rozšírenie EÚ o nových členov zhodnotil šéf Európskej komisie slovami: "Hranice dobrého susedstva medzi Ruskom a EÚ sa teraz rozprestierajú na stovky míľ ďaleko." Prodi tiež Rusom pripomenul, že Brusel očakáva čo najrýchlejší podpis protokolu o vzájomných vzťahoch po rozšírení únie.
"To je dôležité, je to symbol nášho priateľstva," dodal Prodi.
Významný úspech dosiahli Rusi i v otázke práv ruských občanov žijúcich na území nových členov únie, v Pobaltí. Prodi priznal, že isté problémy v tejto oblasti existujú a že práva ruskej menšiny treba chrániť.
V bývalých sovietskych republikách, Litve, Lotyšsku a Estónsku žije veľký počet Rusov, ktorí sa búria proti snahám týchto štátov obmedziť ruské školstvo a prinútiť ruskojazyčné obyvateľstvo naučiť sa národné jazyky.