Vláda dnes schválila materiál o transformácii týchto učilíšť v prospech ich prepojenia na podnikovú sféru.
Minister školstva Milan Ftáčnik uviedol, že do konca februára budúceho roku by mal kabinetu predložiť podrobný harmonogram vrátenia učilíšť podnikom. Šéf rezortu pripomenul, že v súčasnosti sú len dve alebo tri učilištia, ktoré patria podnikom. Začiatkom 90. rokov, kedy učilištia prešli pod ministerstvo, zaznamenali približne 40 žiadostí.
Podľa Ftáčnika pôjde v prípade transformácie o duálny systém vzdelávania, kedy štát bude zabezpečovať všeobecné vzdelanie a podnik praktickú prípravu. Konštatoval, že na to, aby mohli pristúpiť k takémuto kroku, bolo treba vytvoriť možnosti na prenájom majetku učilíšť na obdobie dlhšie ako päť rokov.
Zároveň treba podnikom vytvoriť podmienky na to, aby si mohli odpísať niektoré náklady na výučbu z daňového základu. Pravidlá ich financovania bude riešiť nedávno schválený zákon, ktorý bude platiť od 1. januára 2002. Ftáčnik spomenul, že 1. júlu prejdú tieto učilištia pod samosprávu, nedomnieva sa však, že by sa proces transformácie potom zastavil.
Za zásadný prielom v oblasti uznávania dokumentov považuje minister dohodu medzi SR a Nemeckom o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelávaní v oblasti vysokého školstva. V návrhu dohody, s ktorou dnes vláda vyslovila súhlas, sa počíta len s akademických uznávaním pre ďalšie štúdium. Konkrétne by to napríklad znamenalo, že slovenský študent, ktorý skončil bakalárske štúdium, bude môcť pokračovať v Nemecku v magisterskej forme štúdia.
Ftáčnik si myslí, že táto dohoda môže myť vplyv aj na zamestnávateľskú sféru. SR ňou uzavrie prvý zmluvný vzťah s členskou krajinou Európskej únie. S Nemeckom viedla rokovania viac ako dva roky a výsledkom je dokument, ktorý by mal byť podpísaný v najbližšom období. Následne po uzavretí tejto dohody sú pripravené aj ďalšie štáty únie rokovať o Slovenskom o tejto možnosti.
*ad som