Poľsko sa rozhodlo pre ústupky, aby dobehlo ostatných kandidátov
VARŠAVA 15. novembra (SITA/Reuters) - Poľský ľavicový vládny kabinet schválil ústupky Európskej únii (EÚ) v snahe rozbehnúť prístupové rokovania a zlepšiť tak celkové vyhliadky na členstvo v EÚ v roku 2004. Poľský premiér Leszek Miller povedal, že jeho ka
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
binet odsúhlasil Nemeckom podporovaný návrh na dvoj až sedemročné prechodné obdobie pre slobodný pohyb pracovných síl z budúcich členských krajín a rovnako zmiernil svoje predchádzajúce stanovisko k predaju domácej pôdy cudzincom.
"Vláda dnes odovzdala našim vyjednávačom veľmi silný mandát na urýchlenie negociácií," vyhlásil Miller na tlačovej konferencii. Zároveň uviedol, že Poľsko sa bude snažiť získať podporu členských krajín, aby nevyužili možnosť predĺžiť prechodné obdobie a pripojili sa k Írsku a Holandsku, ktoré ho nebude vyžadovať vôbec. "Použijeme všetky dostupné argumenty o tom, že dva roky sú dosť, ale budeme tiež chcieť hovoriť s partnermi z EÚ o možnom skrátení tohto odporúčaného obdobia," povedal Miller.
Schválenie ústupkov kabinetom prebehlo po tom, ako ich v stredu navrhol vládny Výbor pre európsku integráciu, ktorému tiež predsedá poľský premiér. Predstavitelia EÚ ho opatrne privítali, zároveň však deklarovali, že by predtým, ako budú považovať negociačný proces za plne obnovený, radi preskúmali ďalšie detaily.
Poľsko sa prepadlo do spodnej časti desaťčlennej skupiny kandidátskych štátov, ktoré majú podľa výročnej hodnotiacej správy Európskej komisie reálnu šancu na vstup do EÚ už v roku 2004. Varšava doteraz predbežne uzavrela 18 z 29 kapitol európskej legislatívy a premiér Miller v tomto roku dúfa v uzatvorenie ďalších dvoch - Dane a Právo obchodných spoločností.
Okrem toho v rámci úsilia urýchliť pokrok v prístupových rokovaniach Varšava upúšťa od požiadavky päťročného prechodného obdobia predaja pôdy na investičné účely cudzincom, aj keď schváli dodatočnú legislatívu s cieľom zabrániť špekuláciám. Ako povedal Miller, miesto 18-ročného zákazu predaja poľnohospodárskej pôdy cudzincom, ktorý presadzovala predchádzajúca konzervatívna vláda, bude sa snažiť presadiť 12-ročné obdobie, pričom Maďarsko a Česká republika si vyjednali prechodné obdobia, ktoré sú o sedem rokov kratšie.
Otázka vlastníctva pôdy je v Poľsku veľmi citlivá kvôli obavám, že Nemci, ktorí sa po skončení druhej svetovej vojny museli z krajiny vysťahovať, sa vrátia a poskupujú pôdu za zlomok ceny v porovnaní s cenami v západnej Európe.