Bratislava 15.novembra (TASR) - Členovia výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie dnes odporučili parlamentu schváliť poslaneckú novelu zákona o rodine, ktorá by mala uľahčiť umiestňovanie detí z detských domovov do starostlivosti adoptívnych rodičov.
Na rozdiel od platnej legislatívy ukladá novela súdu povinnosť rozhodnúť o osvojení dieťaťa a umiestnení do náhradnej výchovy bezodkladne, najneskôr do jedného roka od podania návrhu. Definuje tiež konkrétne formy správania sa biologických rodičov, ktoré sa považujú za skutočný záujem o dieťa. Súd totiž môže o osvojení dieťaťa rozhodnúť bez súhlasu rodičov iba ak o dieťa neprejavujú pol roka opravdivý záujem. Doteraz pritom postačovalo, ak potomkovi raz za šesť mesiacov poslali pohľadnicu. Po novom bude zákon od rodiča vyžadovať, aby dieťa pravidelne navštevoval, platil naň výživné a snažil sa o zlepšenie svojej sociálnej situácie do tej miery, aby sa mohol o svoje dieťa starať. Novela, ktorá by mala platiť od 1. januára 2002, navrhuje tiež zmeniť postup súdu pri rozhodovaní o umiestnení dieťaťa do detského domova v tom zmysle, že by mal vopred preskúmať, či nie je možné dieťa zveriť do výchovy iného občana.
K vládnej novele zákona o zamestnanosti výbor neprijal platné uznesenie, plénu však odporučil prijať viaceré pozmeňujúce návrhy. Novela by mala okrem iného podstatne rozšíriť okruh zamestnávateľov, ktorí môžu vytvárať verejnoprospešné pracovné miesta, okrem iných aj o subjekty v odvetví poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, čistenia odpadových vôd a likvidácie odpadov. S týmto vyjadrila zásadný nesúhlas poslankyňa za HZDS Oľga Keltošová, ktorá to považuje za porušenie pôvodnej filozofie verejnoprospešných prác (VPP) s dôrazom na zamestnávanie v treťom sektore a verejnoprospešných službách. Poslanci sa nestotožnili ani s návrhom na ďalšie rozšírenie zamestnávateľov v rámci VPP o činnosti, spojené so správou vodných tokov, ktoré predložil v súvislosti s tohtoročnými povodňami rezort práce.
Výbor však podporil pozmeňujúci návrh poslanca za SDĽ Ľubomíra Andrassyho, ktorý zavádza ako štandardný nástroj aktívnej politiky trhu práce absolventskú prax. Absolventi do 2 rokov od skončenia školy by tak podľa predkladateľa odstránili svoj najväčší handicap, ktorí ich znevýhodňuje na trhu práce. Prax u zamestnávateľa by mala trvať najviac 8 mesiacov pri 4-hodinovom pracovnom čase. Na pokrytie nevyhnutných nákladov by mal okresný úrad práce vyplácať absolventovi paušálny príspevok 500 Sk a zamestnávateľovi 1 000 Sk mesačne. Ako uviedol Ľ. Andrassy, na tento nástroj už NÚP vyčlenil v návrhu rozpočtu na budúci rok 320 miliónov Sk. Spolu má pritom na projekty zamestnávania mladých ľudí k dispozícii 620 miliónov Sk.
* san gl