
Roman Šípoš – je štátnym tajomníkom ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Jeho šance na zvolenie sú minimálne. Nie je vylúčené, že by sa mohol ocitnúť skôr medzi novými podpredsedami strany.
(sp)

Jozef Stank – jeho meno sa vnímalo ako snaha prekonať rozdelenie SDĽ, ktoré by hrozilo po zvolení Koncoša alebo Weissa. O kandidatúre sa rozhodne až na zjazde.

Milan Ftáčnik – v straníckej hierarchii mu už tradične patrí nanajvýš druhá priečka. O kandidatúre sa tiež rozhodne až na zjazde.

Peter Weiss – hovorí, že chce prispieť k obnoveniu dôveryhodnosti strany a zvýšiť jej popularitu vo verejnosti. „Podľa výskumov som najdôveryhodnejší politik SDĽ,“ hovorí. Koncoš svojho konkurenta zhodnotil ako výskumníka, ktorý nemá manažérske schopnosti.

Pavel Koncoš – má najväčšie šance byť predsedom. Zatiaľ je tajomstvom, koho by najradšej videl medzi najbližšími spolupracovníkmi. Očakáva sa, že ak sa stane predsedom, v strane zavládne železná disciplína a zmení sa doterajší kurz. V lete Koncoš povedal, že považuje za táraniny hodnotenia, že by mal stranu posunúť extrémne doľava.

Jozef Migaš – nikto nepochybuje, že jeho odchod z kresla predsedu strany je spečatený. Ako svojho nástupcu by najradšej videl Pavla Koncoša. Otázkou je, či sa odhodlá ho delegátom odporučiť. Ako predseda sa Migaš pričinil o to, že strana stratila punc odbornosti. Nezvládol ani mediálnu prezentáciu.
O popularite a možnostiach budúceho lídra SDĽ sme hovorili so sociológom PAVLOM HAULÍKOM z agentúry MVK.
Kde sú dnes rozpŕchnutí pôvodní voliči SDĽ?
„Mnohí sú v Smere a veľká skupina je medzi nerozhodnutými alebo nevoličmi. Ďalšie strany získali pomerne málo.“
Ako môže pomôcť väčšej popularite nový predseda strany?
„Nový predseda sám osebe situáciu ťažko zmení. Musí priniesť posolstvá, že v strane dôjde k zmenám. Dôležité bude, ktorým smerom sa tie signály budú vysielať, lebo nespokojnosť voličov SDĽ má viacero príčin. Časť bola nespokojná, že strana bola málo ľavicová a druhá skupina hovorila, že bola protireformná. Osloviť potenciálnych voličov SDĽ jednosmerným pohybom teda nemá šancu na úspech.“
Potrebuje podľa vás Slovensko razantnú ľavicu, ktorá nemá v názve, že je komunistická?
„Priestor medzi krajnou ľavicou a sociálnou demokraciou na Slovensku je. Chýbajú však ľudia a prijateľné symboly. Chýbajúce zázemie teda bráni vyformovaniu takejto strany.“
Dokáže Koncoš osloviť sympatizantov, ktorí sa od SDĽ odklonili?
„Jednu časť. Tú, ktorá je orientovaná viac doľava. Otázka je, či dokáže osloviť aj skupinu, ktorá je nespokojná z opačných dôvodov. Tam by som si nebol istý. Žiadal by sa teda akýsi vnútorný mier obidvoch krídel SDĽ.“
Koncoš je obľúbený skôr medzi straníkmi a Weiss vo verejnosti. Mali by členovia strany voliť podľa toho, kto je obľúbený v strane alebo medzi sympatizantmi?
„Nie je to presné členenie. Rozdelenie sympatií medzi Koncoša a Weissa existuje aj medzi sympatizantmi SDĽ a aj medzi členmi SDĽ“ (sp)