Prváci, ktorí nastúpia v septembri do škôl, budú musieť chodiť na náboženstvo alebo etiku. Učitelia však ešte netušia, ako budú etiku učiť, pretože nemajú učebné osnovy ani učebnice, chýba im aj metodický pokyn.
FOTO - ARCHÍV SME
Prvákom od septembra pribudne k matematike, čítaniu, písaniu, hudobnej, výtvarnej a telesnej výchove ďalší predmet - náboženstvo alebo etika. Rozhodol o tom minister školstva Martin Fronc po podpise zmlúv o náboženskej výchove a vzdelávaní s dvanástimi cirkvami. Zmluvy predpisujú výučbu vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl.
Na školách však nevedia, ako teraz narýchlo výučbu zabezpečiť. "Je to taká 'hurá akcia', schválime niečo a nevieme, čo nám to prinesie," myslí si zástupkyňa riaditeľa zo ZŠ Lachova v Bratislave Jana Jajcajová. Problémov vidí hneď niekoľko: "Školenia triednych učiteliek, ktoré by mali učiť etiku, sa začnú až v auguste a septembri. Ako budú spočiatku učiť, nevieme, keďže v rukách nemáme ani osnovy, ani učebnice. Školenia budú prebiehať doobeda, takže na ne budeme musieť učiteľky uvoľniť a dávať za ne suplovať. To stojí peniaze," vyratúva Jajcajová.
Sťažuje sa tiež, že už teraz musia v škole robiť nápočty hodín a úväzky na ďalší školský rok, nevedia však, z čoho vychádzať. "Je najvyšší čas, aby nám niekto povedal, čo bude v septembri."
Jana Smolková zo školy v Štítniku vraví, že etickú výchovu si vybralo 36 prvákov, dvaja chcú evanjelické náboženstvo a jeden katolícke. Ani ona nevie, ako to bude riešiť. "Nemáme jasné pokyny."
Podľa ministerstva školstva náboženstvo nenahradí inú vyučovaciu hodinu, pribudne im ďalšia. Už dnes však prváci prekračujú pracovnú záťaž, ktorú odporúčajú hygienici.
Ministerstvo školstva navyše spúšťa projekt, o ktorom do poslednej chvíle nevedelo, koľko bude stáť. "Nejaké náklady zmluva vyvolá, no nie veľké," tvrdil minister Fronc v čase, keď zmluvy išli do vlády. František Tóth zo strany Ano odhadol tento týždeň náklady na 80 miliónov na jeden ročník. "Čiže krát štyri," upresnil.
Spustiť projekt bez odhadu nákladov si nedovolí žiadna komerčná spoločnosť. "Každý dobrý hospodár by mal vedieť, aké náklady sú spojené s činnosťou, alebo ich aspoň odhadnúť," hovorí Ivan Švejna zo Združenia daňových poplatníkov Slovenska.
Výučba náboženstva či etiky sa spúšťa v čase, keď sa školy trápia s nedostatkom peňazí. Posledná správa Štátnej školskej inšpekcie konštatuje, že je dlhodobo nedostatok učiteľov cudzích jazykov, málo učebníc či vhodného nábytku. Niekde chýbajú aj šlabikáre pre prvákov.
Z povinne voliteľného náboženstva sa tešia najmä kresťanskí predstavitelia. "Je to pre nás pekný darček," povedal generálny biskup evanjelickej cirkvi Július Filo. Verí, že náboženstvo pomôže vychovať z detí dobrých ľudí. Katolícky biskup Marián Gavenda si zase myslí, že povinná výučba náboženstva alebo etiky posilní celkový rozvoj osobnosti detí, keď sa nebudú rozvíjať iba ich technické zručnosti, ale sa budú formovať aj duchovne.
(sr, haj)