Írsko, ktoré predsedá Európskej únii, navrhlo zmenu režimu hlasovania tzv. dvojakou väčšinou - teda väčšinou štátov a väčšinou obyvateľov. Dublin navrhol, aby sa zvýšili prahy oboch hľadísk a hlavne hľadiska obyvateľstva. Predpokladá sa, že navrhne schvaľovanie rozhodnutia 55 percentami štátov, v ktorých žije 65 percent obyvateľov EÚ. Návrh ústavy vypracovaný konventom predpokladal 50 percent štátov a 60 percent populácie. To však odmietali Poľsko a Španielsko, nový írsky návrh sa im naopak páči. Naráža však na odpor stredných a menších štátov.
Poľsko a Taliansko mali opäť nastoliť kontroverznú otázku týkajúcu sa zmienky o kresťanskom náboženstve v preambule ústavy. Táto vec sa pretriasa už niekoľko rokov a vždy naráža na rozhodný odpor skupiny krajín oddaných laickej predstave o EÚ na čele s Francúzskom.
K Poľsku a Taliansku sa pripojilo spolu s Českou republikou, Portugalskom, Litvou a Maltou aj Slovensko. Iniciatíva dostala silnú vzpruhu z Vatikánu.
Pred rokovaniami sa neočakával nijaký výrazný posun, skôr vyjasnenie stanovísk k írskym návrhom.
O ozajstných kompromisoch sa začne hovoriť až tesne pred summitom, zrejme na ministerskej schôdzi 14. a 15. júna.
Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Klaus Hänsch vyjadril obavy, že by sa nemuselo podariť dospieť k dohode do 18. júna, keď bude summit lídrov krajín únie, pretože pozície sú príliš vzdialené.
(čtk, tasr)