Napriek tomu, že sporný dokument STV napokon odvysielala aj s besedou venujúcou sa téme protižidovského pogromu v Topoľčanoch v septembri 1945, viacerí tvorcovia svojím podpisom petície z názvom STV - Vec verejná Radu o preskúmanie postupu požiadalo. "Nie je to namierené proti generálnemu riaditeľovi STV Richardovi Rybníčkovi, ale chceme poznať pravdu, či toto rozhodnutie bolo v súlade so zákonom alebo nie," uviedol pre agentúru SITA iniciátor petície Bohumír Bobocký zo sekcie médií a audiovízie ministerstva kultúry. Riešenie, ktoré vedenie STV nakoniec zvolilo, označil Bobocký za alibistické a myslí si, že vzniklo až pod tlakom médií a verejnej mienky. Od pondelka popoludnia podpísalo petíciu 32 ľudí. Medzi inými Stanislav Párnický, Zuzana Gindl-Tatárová, Eva Rusnáková, Dušan Trančík, Martin Šmatlák, Martin Šulík.
Rada na svojom utorňajšom rokovaní iba začala s diskusiou, bližšie sa k téme vyjadrí až na ďalšom zasadnutí 14. júna. "Petíciu sme totiž dostali až v utorok ráno, nemali sme čas si ju preštudovať," skonštatoval pre agentúru SITA predseda rady Miroslav Kollár. Spolu s obidvoma podpredsedami do budúceho zasadnutia vypracujú správu, ktorej súčasťou bude stanovisko právneho odboru, na základe ktorého sa generálny riaditeľ STV rozhodol stiahnuť dokument z vysielania ako aj stanovisko rady. Vyjadria sa v ňom k vhodnosti či nevhodnosti postupu vedenia STV a spôsobu odvysielania tohto dokumentu. Kollár sa k petícii nechcel vyjadriť, ako však povedal, nikomu neupiera právo prezentovať svoj názor aj takýmto spôsobom. Za dôležité považuje veľmi presne preskúmať dôvody, ktoré viedli vedenie STV k rozhodnutiu stiahnuť dokument z vysielania. Podľa neho však zvolený postup "nebol najšťastnejší." Myslí si, že príspevok mal byť vzhľadom na tému a aktuálnosť odvysielaný v pôvodnom termíne aj s rizikom, že by kontroverzná veta v dokumente bola predmetom správneho konania.
Podpredseda Rady STV Marek Maďarič si myslí, že dôvodom pre rozhodnutie vedenia STV mohlo byť to, že zlyhávajú schvaľovacie procesy v STV "alebo čo by bolo horšie, že vedenie STV podľahlo nejakým tlakom či privátnym názorom a pokúsilo sa nejakým spôsobom porušiť nezávislosť programových pracovníkov." Jednou z hlavných úloh rady je preto podľa neho zistiť, či nedošlo k porušeniu nezávislosti programových pracovníkov, ktorá je garantovaná nielen zákonom, ale aj vnútornými smernicami STV. "Ja považujem motív uvádzaný vedením STV pre neodvysielanie dokumentu za falošný," poznamenal. "Ak by sa potvrdilo, že programová nezávislosť bola porušená, bolo by to bezprecedentné, lebo potom možno očakávať, že podobné prípady sa budú opakovať," dodal.
Vedenie STV trvá na tom, že dôvodom pre neodvysielanie dokumentu v pôvodnom termíne bola právna analýza, podľa ktorej mohlo byť jedno vyjadrenie v ňom v rozpore s paragrafom zákona o vysielaní a retransmisii o ochrane ľudskej dôstojnosti a ľudskosti. "Keby špekulácie, ktoré sa objavili, boli reálne, televízia by dokument neodvysielala," uviedol pre agentúru SITA člen manažmentu STV Branislav Zahradník. Ako pripomenul, príspevok bol nakoniec odvysielaný v podobe, aby bol v súlade so zákonom. "Tie obvinenia z kadečoho sú absolútne nezmyselné a my sa proti nim kategoricky ohradzujeme," zdôraznil. Podotkol, že STV uplatnila právo vysielateľa vyplývajúce zo zákona a táto kauza je pre verejnoprávnu televíziu skončená.