Biely dom hrozbu potvrdil a vyzval Američanov, aby boli opatrní. Oficiálni predstavitelia ich dokonca upozornili na 5 ľudí podozrivých zo spolupráce s al-Káidou.
Dohady
Správy o možnom útoku Ameriku vystrašili, a to aj napriek tomu, že nikto nehovorí o mieste, čase ani forme útoku. Experti na terorizmus však tvrdia, že je to najznepokojujúcejšia správa od 11. septembra.
Práve ten dodnes tajné služby máta. Politici aj verejnosť ich vinia, že pred útokom na Svetové obchodné centrum a washingtonský Pentagon nezareagovali včas a primerane. Osobitná komisia stále skúma, či mohli útokom zabrániť.
Preto sa teraz snažia robiť najprísnejšie opatrenia pri každej vážnejšej hrozbe. Od 11. septembra sa niekoľkokrát objavili informácie o útokoch. Pred Vianocami dokonca zvýšili stupeň pohotovosti. Žiaden z poplachov sa zatiaľ nenaplnil.
Minister vnútornej obrany Tom Ridge včera potvrdil, že zaznamenali zvýšenú aktivitu teroristov. Stupeň pohotovosti však podľa neho zvyšovať netreba. "Teraz mám oveľa väčšie obavy ako pred Vianocami," povedal denníku The Washington Post zdroj z tajných služieb.
Letný termín
O opakovanom útoku teroristov v Amerike sa hovorí od začiatku. Experti tvrdia, že teroristi sa zvyknú vrátiť na miesto činu. Radi sa tiež hrajú s dátumami. Jedenásty september bude už tretí raz za sebou najväčšou obavou.
Letný termín im môže vyhovovať aj politicky. Na jeseň budú v Spojených štátoch prezidentské voľby a teroristi ich môžu chcieť ovplyvniť. Presne tak to urobili v Španielsku, kde po útokoch na Madrid nevyhral favorizovaný premiér Aznar, ale socialisti na čele so Zapaterom. Ten následne stiahol jednotky z Iraku a médiá hovorili, že sa stal prvým premiérom, ktorého si vybrali teroristi.
V prípade Spojených štátov však nie je celkom jasné, komu by vlastne chceli útokom pomôcť. Kritici súčasného prezidenta Georgea Busha hovoria, že teroristom vyhovuje viac on: útokom na Irak si pohneval takmer celý svet a teroristi získali nových sympatizantov.
Veľký útok by naozaj mohol Bushovi "pomôcť". Prezident totiž urobil z boja proti terorizmu hlavný bod svojho programu. Opakuje, že všetky sprísnené opatrenia a obmedzenia slobôd majú ochrániť Ameriku a Západ.
Bush a útok
Časť voličov by však presvedčil, že Bush definitívne zlyhal. Útoku by totiž napriek všetkým opatreniam nezabránil. Objavil by sa tiež argument, že útok vyprovokovala vojna v Iraku. Proti tej jasne vystupuje kandidát demokratov John Kerry.
V čase predvolebnej kampane sa však objavil ešte jeden scenár. Podľa niektorých si Bushovi ľudia hrozbu útoku vymysleli, aby prekryli zlyhania v Iraku a upozornili voličov, že Amerika je stále vo vojne proti terorizmu. MATÚŠ KOSTOLNÝ