Zároveň odsúdili atentáty teroristických skupín, ako je al-Káida.
Teroristické činy označuje za hrozbu pre bezpečnosť ľudí všade vo svete. Vlády, ktoré vedú protiteroristickú koalíciu, obetujú ľudské práva "slepej honbe" za bezpečnosťou, vyhlásila generálna tajomníčka AI Irene Khanová. Globálna bezpečnostná agenda presadzovaná americkou administratívou, je podľa nej bankrotom vízie a princípov.
Amnesty rezolútne odsúdila ozbrojené skupiny zodpovedné za otrasné činy, akým bol útok 11. marca v Madride, ako i bombový útok na budovu Spojených štátov v Iraku, pri ktorom 19. augusta 2003 zahynul vysoký komisár OSN pre ľudské práva Sergio Vieira de Mello.
Organizácia upozornila na prípad americkej vojenskej základne Guantánamo na Kube, kde sú stále bez obvinenia a súdu zadržiavané stovky cudzincov. Predpokladá sa, že dôvodom na vážne obavy je situácia väzňov v amerických vojenských väzniciach v Afganistane, pretože veľa osôb je v nich bez riadneho justičného rozhodnutia.
Vojna proti teroru a vojna v Iraku podnietila novú vlnu porušovania ľudských práv a odvrátila pozornosť od starších problémov. Tohtoročná výročná správa AI dokumentuje narastajúce vnútorné konflikty, ktoré unikajú pozornosti v krajinách, ako je Čečensko, Kolumbia, Kongo, Sudán, Nepál. Sú to krajiny, kde sa odohrávajú nesmierne kruté a strašné udalosti, uviedla AI.
(čtk, r)