Asi 1400 gramov výbušniny Permonex 19 československého a Pentrit juhoslovanského pôvodu, ktoré sa našli v igelitkách na Fajnorovom nábreží, by po výbuchu mohlo zabiť ľudí v okruhu 16 metrov.
Nálože boli zabalené v originálnom balení z roku 1991. Denníku SME to potvrdili pracovníci kriminálno-expertízneho ústavu Policajného prezídia s tým, že "črepinovým účinkom mohlo dôjsť k ohrozeniu ľudí až do 200 metrov".
V okruhu 16 metrov sa nachádzali aj autá na parkovisku, tie by podľa experta mohli byť poškodené. V blízkosti miesta, kde sa našla nálož, nie je žiadna budova, z jednej strany je parkovisko, na druhej strane vo vzdialenosti asi 40 metrov je ukotvená zahraničná turistická loď. Kontajnery stoja na chodníku za dva metre vysokým plotom, v bývalom colnom priestore, do ktorého sa aj dnes dostanú iba pasažieri lodí, ktorí musia prejsť cez budovu prístavu.
Policajti výbušninu najprv zröntgenovali a uvideli "masu trhaviny, iniciátor, zápalnicu a rozbušku". Človek, ktorý by ju chcel iniciovať, by musel byť pri nej fyzicky prítomný a zapáliť rozbušku. "Bolo to funkčné, schopné výbuchu, skúšali sme to. Nebola to žiadna zlá alebo prestarnutá výbušnina," povedal expert z polície.
Pri druhej trhavine boli vodiče, ktoré boli pripojené na elektrický spínač, ale ten podľa hovorcu ministerstva vnútra Borisa Ažaltoviča nebol schopný iniciovať výbuch.
Naši policajti sa s takýmto typom trhaviny stretli iba raz pred dvoma rokmi pri domovej prehliadke bytu v okrese Trnava. "Oficiálne sa u nás takéto výbušniny nevyskytujú, zrejme ide o nelegálny dovoz z krajín bývalej Juhoslávie," povedal expert. Polícia má podľa informácií SME podozrenie, že výbušninu by mohli pomáhať pašovať bývalí vojaci, ktorí v tejto oblasti pôsobili na misiách.
Ministerstvo vnútra zatiaľ nechce komentovať, kto a prečo mohol výbušniny nastražiť. Hovorca SIS Vladimír Šimko len naznačil, že "SIS má poznatky o rôznych extrémistických skupinách, ktoré by mohli byť aktívne počas Parlamentného zhromaždenia NATO".
Analytik a odborník na terorizmus Ivo Samson pochybuje, že za bombami by stáli teroristi typu bojovníkov al-Káidy. "Keby to boli naozaj profesionálni teroristi, asi by sa nenechali tak ľahko odhaliť a nenašli by sa dve tašky niekde pri Dunaji kúsok od Reduty. Skôr môže ísť o provokáciu alebo demonštratívny akt," povedal. "Fakt, že SIS mala presné informácie o umiestnení náloží, naznačuje, že nešlo o nejakú tajnú akciu, ale o to, aby bomby boli objavené a spôsobili rozruch. Podobné akcie sú vo svete bežné."
Bezpečnostné opatrenia sú na najvyššej úrovni
Parlamentné zhromaždenie NATO v Bratislave sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. V hlavnom meste je podľa hovorcu ministerstva vnútra Borisa Ažaltoviča nasadených 1000 hliadkujúcich policajtov, psy, ktoré dokážu identifikovať trhaviny, ďalších 3000 policajtov je pripravených v zálohe rovnako ako špeciálne jednotky a technika.
"Spolu s ministerstvom vnútra som sa snažil urobiť také opatrenia, aby sa Slovensko, nedajbože, nestalo terčom teroristov a vandalov. Žiaľ, aj dnešná situácia ukazuje, že treba byť pripravený aj na to najhoršie," predseda parlamentu Pavol Hrušovský.
Špeciálny výstroj pre príslušníkov bezpečnostných jednotiek, ktoré budú nasadené, stál vyše 17 miliónov korún. "Kúpili sme nehorľavé obleky, ochranné štíty, ručné vrhače a podobne," povedal minister vnútra Vladimír Palko. Podľa neho je to dlhodobá investícia, ktorú netreba vnímať ako osobitné výdavky spojené s Parlamentným zhromaždením NATO.
Polícia v meste nainštalovala bezpečnostné kamery a rozdelila okolie Reduty do troch zón. V blízkosti Reduty sú umiestnené aj dve pyrotechnické pracoviská. V Bratislave je podľa Palka aj jedno mobilné laboratórium na kontrolu chemických látok.
Proti demonštrantom v prípade potreby polícia nasadí šesť vodných striekačiek, šesť obrnených transportérov, Bratislavčanom budú nad hlavou lietať tri vrtuľníky. "Jeden z nich vybavený kamerou bude k dispozícii 24 hodín denne, prenos z neho pôjde do krízového štábu," povedal Palko.
Polícia je v kontakte aj so svojimi kolegami v okolitých štátoch, ktorí ich budú informovať o presune extrémistov cez svoje územie smerom na Slovensko.
"Všetky opatrenia sú vykonané na najvyššej možnej miere bezpečnosti. Nechávam to na ľudí, ktorí sú v tomto smere profesionálmi. Verím, že nič mimoriadne sa na Slovensku nestane," povedal Hrušovský.
Autor: mož, miš