Obavy o vývoj v Nadžáfe sa prejavili aj v šíitskom Iráne. Tamojší študenti demonštrovali proti ničeniu nadžáfskych svätyní. FOTO- REUTERS
ak Američania zastavia boje a zrušia naňho zatykač. Sadr je podozrivý z účasti na vražde umierneného šíitskeho duchovného Abdula Chújího.
Američania Sadrovu ponuku prijali. Hovorca koalície Dan Senor v Bagdade povedal, že Američania ukončia vojenské operácie, ale v meste budú hliadkovať, kým v ňom neprevezme kontrolu iracká polícia. Zazneli aj informácie, že Sadrovi ľudia začali mesto opúšťať. Oficiálne to nikto nepotvrdil.
Vojaci doteraz vždy trvali na tom, že so Sadrom nebudú vyjednávať. Zrejme však vypočuli hlasy členov Irackej vládnej rady, aby Sadrovi uverili. Pozorovatelia tvrdia, že na rozdiel od predchádzajúcich Sadrových ponúk na zastavenie bojov táto vyznieva nádejne.
Sadr je totiž podľa niektorých zdrojov povinný nasledovať fatwu, ktorú vydal najvplyvnejší šíitsky vodca ajatolláh Sistání. Ten je znechutený, pretože počas bojov v Nadžáfe sa zničilo Mauzóleum imáma Alího - jedno z najposvätnejších miest šíitov.
Sadr síce tvrdí, že ho zničili Američania, ale Sistáního, ktorý sa obáva rozšírenia bojov a ďalších škôd, to nezaujíma. V meste sa bojovalo takmer dva mesiace a zahynulo niekoľko desiatok ľudí.
Radikálneho klerika zrejme tiež vystrašilo zatknutie jeho švagra Rijáda Núrího, jedného zo šéfov Mahdiho armády. Aj na neho je vydaný zatykač v súvislosti s Chújího vraždou.
Ani terajšie prímerie neznamená, že Američania dostanú od Sadra to, čo chcú: je jasné, že sa nevydá spravodlivosti, aj to, že neodzbrojí Mahdiho armádu. Američania zrejme ustúpili tlaku šíitskych členov Irackej vládnej rady, podľa ktorých by zatknutie Sadra len vyhrotilo situáciu. Nadžáf je po sunnitskej Fallúdži ďalším miestom, kde sa podarilo vyjednať prímerie medzi koalíciou a miestnym odbojom. Podobne ako v Nadžáfe aj tam prímerie dohodli sprostredkovatelia bez toho, aby sa naplnili pôvodné americké požiadavky.
Napriek relatívnemu optimizmu z Nadžáfu sa nezdá, že by boje v Iraku mali utíchnuť. Organizácie združené v hnutí odporu na internete vydali vyhlásenie, podľa ktorého budú útoky v Iraku pokračovať aj po odovzdaní moci Iračanom. Za svoje "legitímne" ciele označili Američanov aj členov novej irackej vlády.
(mik, reuters)