Mladá marhuľa so zanedbaným rezom vytvára dlhé, tenké konáre, ktoré sa prehýnajú pod úrodou. FOTO - AUTOR
V našich podmienkach sa tento rez robí od konca mája do 20. júna. Jeho podstatou je skrátenie letorastov predlžujúcich kostrové a polokostrové konáre. Režeme ostrými dvojsečnými záhradníckymi nožnicami nad očkom v pazuche listovej stopky. Dbáme na to, aby očko smerovalo von z koruny a neprestrihli sme stopku listu. Letorast dlhý do 0,25 metra neskracujeme, pri dĺžke do 0,50 metra skracujeme o tretinu, pri dlhších letorastoch až o polovicu. Rezné rany zatierať ani inak ošetrovať netreba, pretože sa rýchlo vytvára hojivý zával. Šittov rez je vhodné spojiť s presvetlením korún, pri kôstkovinách aj s vyrezaním miest s rakovinou a glejotokom až po zdravé pletivá. Tieto rany hneď zatierame, najlepšie stromovým balzamom.
Hospodársky význam Šittovho rezu sa prejavuje vo viacerých smeroch. Zvlášť pri tvarovaní mladých marhúľ a hlbšie zmladených starších stromov sa vytvárajú kompaktné menšie koruny s hrubšími a silnejšími konármi, ktoré sa ani pri silnejšej úrode neprehýbajú. Na skrátených prvotných letorastoch vznikajú druhotné (predčasné) bočné letorasty, na ktorých sa ešte diferencujú kvetné púčiky. Pretože sa vo vývoji oneskorujú, neskoršie ukončujú hlboký pokoj, čo má priamy vplyv na zimnú mrazuvzdornosť. Púčiky v hlbokom pokoji nemôže vyprovokovať k predčasnému nástupu vegetácie ani prechodné zimné oteplenie, čo je spojené s poklesom mrazuvzdornosti a zmrznutím pri návrate silnejších mrazov. Pretože kvetné púčiky na druhotných letorastoch neskôr pučia a kvitnú, je väčšia pravdepodobnosť zachovania úrody.
Pri neskoršom vykonaní Šittovho rezu (napríklad v júli) dosiahneme vytváranie bočných predčasných letorastov, no diferenciácia kvetných púčikov pre budúcoročnú úrodu je neistá. Toto opatrenie preto urobme v optimálnom termíne.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.