Zdravé mačatá sa živo zaujímajú o dianie v okolí. FOTO - (AR)
Ruja mačiek sa objavuje zvyčajne už vo februári alebo v marci a opakuje sa na jeseň. Ak ich chováme v byte (stála teplota prostredia, dostatočná výživa), ruju môžu mať aj viackrát do roka nezávisle od ročného obdobia. Mačatá, ktoré sa narodia v tomto mesiaci, do zimy dostatočne vyrastú a spevnejú.
Kotnosť (gravidita) mačky trvá približne 56 až 71 dní. Ak je zviera zdravé, pôrod býva jednoduchý a nevyžaduje si pomocné zásahy. Komplikácie môžu nastať pri prvôstkach alebo prešľachtených plemenách. Keď napríklad prvôstky neprehryznú plodový obal, v ktorom sa mláďa dostane na svet, rýchlo ho pretrhneme, aby mohlo dýchať. Niektoré perzské mačky nevedia kvôli skrátenému nosu prehrýzť pupočnú šnúru. Odporúča sa päť až desať minút počkať a potom pupočnú šnúru vo vzdialenosti asi dva centimetre od tela mláďaťa čistou rukou (medzi palcom a ukazovákom) rozdrviť, oddeliť, dve tri sekundy stláčať a potom pustiť. Pupok netreba podväzovať, stačí ho dezinfikovať čistým liehom.
Vo vrhu bývajú dve až štyri i viac mačiatok. Majiteľ tento počet zvyčajne redukuje na maximálne šesť najsilnejších mláďat. Mačka je od prvých dní starostlivou matkou, mačatá často čistí od výkalov, masíruje im brušká a dojčí ich. Počas prvých dvoch týždňov potrebuje predovšetkým pokoj, kvalitné krmivo, dostatok čistej vody, prípadne aj mlieko na napájanie. Ak sú mačiatka nepokojné a pištia, skontrolujeme, či mačka nemá zapálenú mliečnu žľazu, prípadne či sa jej tvorí dostatok mlieka. Vtedy ju musí ošetriť veterinár. Mačiatka podľa možnosti podložíme inej dojčiacej mačke zo zdravého chovu.
Vývoj a rast mláďat sledujeme. Od 9. až 12. dňa sa im otvárajú oči, približne dvojtýždňové sa začínajú stavať na nohy, neskôr sa púšťajú na prieskum blízkeho okolia. Mačka ich učí čistote a do odstavenia vo veku približne 1,5 mesiaca chráni aj pred nástrahami. Prv ako sa dostanú k novému majiteľovi, treba ich zbaviť vnútorných parazitov (približne vo veku 30 dní). Neskôr je tiež dôležité pravidelné preventívne očkovanie proti viacerým nákazám (harmonogram zostaví veterinár).
Majitelia, ktorí nechcú odchovávať mačatá, by mali dať mačku kastrovať. Podobný zákrok sa odporúča aj pre kocúry chované v byte, lebo v dospelosti si svoje teritórium značkujú silne páchnucim močom.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ