V. L., Záhorská Ves
Proti vlnačke krvavej (Eriosoma lanigerum) sú registrované prípravky Aztec, Bi 58 EC - Nové, Nurelle D a Pirimor 50 WG. Aplikujeme ich čo najskôr po zistení prvých kolónií škodcu. Ľahko ich nájdeme podľa voskových vláken pripomínajúcich chumáčiky vaty. Keďže samotné vlnačky sú chránené spomenutými voskovými vláknami, do postrekovej kvapaliny treba pridať aj zmáčadlo (napríklad novoregistrovaný Silwet L-77). Pri ojedinelom výskyte vlnačky môžeme pripravenú postrekovú kvapalinu nanášať na kolónie škodcu aj pomocou štetca. Okrem chemickej ochrany sa osvedčilo aj prihnojenie napadnutých jabloní draselnými hnojivami, pretože sa zistilo, že vlnačka krvavá napáda v silnejšej miere stromy nedostatočne zásobené draslíkom.
Kvety rôznych ovocných stromov mi vyžiera pomerne veľký čierny chrobák. J. H., Veľký Biel
Ide o chlpáčika obyčajného (Epicometis hirta), ktorého v staršej odbornej literatúre nájdeme aj pod názvami huňatec chlpatý alebo zlatohlávok chlpatý. Prezimuje v štádiu dospelcov v pôde, ktorú opúšťa v druhej polovici apríla. V tomto období navštevuje rôzne kvitnúce rastliny a živí sa ich peľom. Môžu to byť porasty repky alebo raže, púpava, ale aj ovocné dreviny, predovšetkým jablone a hrušky. Po tomto úživnom žere dochádza k páreniu a samičky kladú vajíčka do pôdy v malých skupinkách. Vyliahnuté larvy sú podobné pandravám, pretože chlpáčik obyčajný patrí do príbuzenstva chrústov (čeľaď skarabeusovité). Na rozdiel od lariev chrústov však podzemné časti rastlín nepoškodzujú, pretože sa živia iba organickými látkami. Vývoj lariev trvá približne tri mesiace. Koncom leta sa zakuklia a ešte na jeseň sa z nich vyliahnu chrobáky, ktoré však do jari zostávajú v pôde. Chlpáčik obyčajný má za rok jednu generáciu.
Škodlivosť chlpáčika obyčajného sa zvýrazňuje v teplých a suchých rokoch. Chrobáky sú aktívne najmä za teplého a slnečného počasia, keď húfne nalietavajú na kvitnúce porasty. Keďže ide o príležitostného škodcu, metódy jeho ničenia nie sú vypracované. Pretože napáda kvitnúce porasty navštevované včelami a inými opeľovačmi, jeho ničenie by sa malo obmedziť na zber a mechanickú likvidáciu chrobákov v čase ich intenzívneho náletu do porastov (najmä v predpoludňajších hodinách).
Ing. JURAJ MATLÁK