Po krátkom oteplení v minulom týždni boli počas dvoch večerov splnené podmienky na kladenie vajíčok obaľovača jablčného , keď teplota mierne presiahla hranicu 17 stupňov. Aj keď v ďalších dňoch nastalo opäť silné ochladenie, je predpoklad, že koncom mája a začiatkom júna sa s nástupom trvalejšieho oteplenia vytvoria stabilnejšie podmienky na kladenie vajíčok. Prípravky účinkujúce proti vajíčkam - Dimilin 48 SC, Insegar 25 WP, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC - preto odporúčame použiť v 1. signalizačnom pásme okresov Dunajská Streda, Komárno, juh okresov Galanta, Šaľa i Nové Zámky a v 2. signalizačnom pásme ohraničenom približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce najneskôr do 31. mája. Ak sa výraznejšie oteplí a nastane ustálenejšie počasie umožňujúce vývoj vajíčok, ošetrenie ostatnými prípravkami bude aktuálne pre tieto oblasti okolo 7. júna. To však upresníme podľa aktuálneho priebehu počasia v nasledujúcej správe.
Ochrana proti obaľovačovi slivkovému a obaľovačovi broskyňovému je aktuálna už len v najsevernejších oblastiach, kde po 28. máji možno ošetrovať prípravkami Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, Karate 2,5 WG, Sumithion super, Zolone EC a proti obaľovačovi slivkovému aj Calypso 480 SC.
Ochladenie spomalilo vývoj aj niektorých iných škodcov, preto pripomíname aj ošetrenie proti vrtivke čerešňovej , ktoré je stále aktuálne, najmä v severnejších oblastiach. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom asi tri dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Ošetrenie má význam najmä v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW s ochrannou lehotou 28 dní, Calypso 480 SC s ochrannou lehotou 14 dní a Sumithion super s ochrannou lehotou 10 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov.
Vo vzrastnejších porastoch zemiakov, to znamená s výškou vňate aspoň 15 cm, je aktuálne prvé preventívne ošetrovanie proti plesni zemiakovej . Aj keď mnohé porasty ešte takúto výšku nedosahujú, upozorňujeme pestovateľov, aby ochranu proti tejto vážnej chorobe nezanedbali a pripravili sa včas na preventívny zásah, pretože je predpoklad silného infekčného tlaku vo väčšine pestovateľských oblastí. Na ošetrenie je povolených viacero prípravkov s rôznym spôsobom účinku. Výber závisí od konkrétnych podmienok a skúseností pestovateľa. Na toto prvé ošetrenie možno odporučiť systémovo pôsobiace prípravky, ale s upozornením, že prípravky s účinnými látkami z rovnakej skupiny účinných látok odporúčame použiť maximálne dvakrát za sezónu kvôli vzniku rezistencie, teda odolnosti choroby na dané prípravky a následne ich možného zníženia účinku.
Pripomíname aj potrebu ošetrovania proti plesni cibuľovej . Prvý postrek sa zvyčajne vykonáva koncom mája, ďalšie nasledujú podľa použitého prípravku a počasia v 7- až 14-dňových intervaloch. Spolu sa odporúčajú maximálne 3 postreky. Na ošetrenie sú povolené kontaktné prípravky Bravo 500, Dithane DG, Dithane M 45 a Dithane neo-tec, Novozir MN 80, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Cuprocaffaro, Funguran a kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ, Acrobat MZ WG, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WP, Ridomil Gold MZ 68 WG. Do postrekovej tekutiny je potrebné pridať zmáčadlo Citowett na zvýšenie priľnavosti na rastliny.
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP-OOR