Centrum Bratislavy je strážené tak ako ešte nikdy. Policajti v helmách so štítmi a hliadky sú na každom kroku. Najväčšie kontroly sú napríklad aj na Mostovej ulici, ktorá vedie k budove historického paláca Reduta v Bratislave, kde sa včera začalo päťdňové zasadanie Parlamentného zhromaždenia NATO. Na strechách budov okolo Hviezdoslavovho námestia sú ostreľovači a situáciu v hlavnom meste monitoruje vrtuľník. V blízkom okolí nesmú parkovať autá. Minister vnútra Palko si včera osobne prezrel bezpečnostné opatrenia v centre mesta. "O bezpečnosť účastníkov je postarané. Zóna A a zóna B sú perfektne strážené," povedal po skončení obhliadky. O ďalších možných bombách alebo iných hrozbách Palko nevie. FOTO ČTK - SAMUEL KUBÁNI
BRATISLAVA - V opevnenom centre Bratislavy sa včera začalo zasadnutie Parlamentného zhromaždenia NATO. Slovenskí politici sa snažili upokojiť napätie, ktoré nastalo po nečakanom incidente zo štvrtka, keď polícia objavila blízko miesta konania konferencie dve bomby.
"Na základe doterajších zistení to nevyzerá, že by niekto chcel reálne ohroziť životy a spáchať teroristický útok, ale skôr chcel spôsobiť mediálny rozruch," povedal minister vnútra Vladimír Palko.
Vedúci slovenskej delegácie na Parlamentom zhromaždení NATO Jozef Banáš zasa vyzval médiá, aby sa venovali skôr politickým veciam okolo zhromaždenia, pretože môže vzniknúť dojem, že v Bratislave je vysoký potenciál teroristického ohrozenia.
Zahraničných politikov, zvyknutých na podobné hrozby, výbušniny príliš nerozrušili. Predseda zhromaždenia, americký kongresman Doug Bereuter povedal, že má všetky informácie o náleze trhaviny a "viem, že nebola veľmi blízko".
"Podobné veci sú celkom bežné na všelijakých summitoch," hovorí portugalský poslanec Joao Rebelo. "Podobné hrozby sa pokojne môžu objaviť aj u nás v Portugalsku pred európskym futbalovým šampionátom." Česká senátorka Jaroslava Moserová dodala: "Ľutujem organizátorov, ale sama si z toho nič nerobím. Dôležité predsa je, že sa tie bomby našli."
V centre Bratislavy hliadkujú stovky policajtov, na hraniciach so Slovenskom sú sprísnené kontroly. "Bol by som nerád, keby vznikol dojem, že zasadnutie je nejakou malou časťou veľkých manévrov slovenskej polície," povedal Banáš.
Ani neustále kontroly a stovky policajtov v uliciach delegátom Parlamentného zhromaždenia NATO neprekážajú. "Kontroly sú síce trochu nepohodlné, ale je to v poriadku, keďže ide o moju bezpečnosť," povedal SME kanadský poslanec Pierre Noulin.
"Sme zvyknutí na podobné opatrenia," súhlasí Portugalec Rebelo. "Žijeme v nebezpečných časoch, ale verím slovenskej polícii, že urobí všetko, aby nás ochránila. My im musíme ukázať, že sa nebojíme."
Parlamentné zhromaždenie sa včera začalo stretnutím zástupcov členských krajín so zástupcami Ruska. Hlavnými témami rokovaní podľa Bereutera budú Afganistan a Irak. "Tých 26 členských krajín sa musí rozhodnúť, ako budú v rámci NATO v Afganistane pôsobiť." Podľa neho je veľa členských krajín, ktoré v tomto smere nespĺňajú svoje záväzky a sľuby.
NATO má v Afganistane 6500 vojakov. Kontrolujú však iba Kábul a jeho blízke okolie. Úlohou aliancie v Afganistane je priviesť ho k slobodným voľbám. NATO však nie je s týmto počtom vojakov a techniky schopné kontrolovať aj zvyšok krajiny.
O prípadnej účasti aliancie v Iraku sa podľa Bereutera nerozhodne skôr, než sa prijme príslušná rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN a moc bude odovzdaná po 30. júni do rúk Iračanov.
Ďalšie kolo rozšírenia bude podľa šéfa parlamentného zhromaždenia do roku 2007, ale iba v prípade, že Chorvátsko, Albánsko, Macedónsko, prípadne iné ašpirantské krajiny budú dostatočne pripravené. (miš, rk)