Ostrov, ktorý prejdete pešo za pár dní

Kopce tu nemajú špice, domy nemajú strechy, na celom ostrove nenájdete jedinú riečku či jazierko, tráva rastie iba na futbalovom ihrisku alebo pred päťhviezdičkovým hotelom. Napriek tomu je na Malte krásne.

Tento miništátik, menší ako Bratislava prekvapuje na každom kroku. Bizarné prírodné scenérie milujú aj filmári z celého sveta. Natáčali tu Pepka námorníka, Grófa Monte Christa či Gladiátora. Keď tu nedávno robila Madonna svoj videoklip, nahrnuli sa sem všetci ostrovania.

Kde nemusíte nosiť zapnuté kabelky

Bizarná príroda a tajuplné megalitické chrámy sú takmer rovnako fascinujúce ako zistenie, že na tomto ostrove ženy nezapínajú zipsy na kabelkách. Pre cudzincov, navyknutých tisnúť si tašky tesne k sebe, je to naozaj nezvyčajné zistenie. Rovnako ako to, že v noci sa môžete pokojne prechádzať a nik vás neohrozuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Nemusíte mi veriť, ale za 18 rokov, čo tu žijem som si nezapla zips na kabelke," hovorí Adriana Oliva, 35-ročná Trnavčanka, ktorá sa vydala za Malťana, usadila sa na tomto ostrove a sprevádza turistov. Vyskúšali sme. Je to pravda. Na ostrove Gozo si domáci dokonca nechávajú bežne kľúče vo dverách.

Prečo sa vybrať na Maltu?

Maltské ostrovy sú doslova jeden veľký skanzen. Každé mesto či dedina, každý kúsok krajiny tu doslova dýcha dejinami. Prehrmeli tadiaľto Féničania, Kartáginci, Rimania, Byzantínci, Arabi, Normani, Kastílčania, Johaniti, Francúzi, Angličania. Tí všetci boli vládcami ostrova a zanechali tu svoje stopy.

A Maltu prejdete za pár dní. Z jedného konca ostrova na druhý, čo je asi 27 km, sa to dá v pohodičke zvládnuť za niečo vyše jednej hodiny. Mestá a dediny sú natlačené na seba, takže nepozornejší cudzinec ani netuší, že je už v inom meste.

SkryťVypnúť reklamu

Vládu Veľkej Británie ešte stále pripomínajú aj školské uniformy, červené telefónne kabíny a historické anglické autobusy. Mnohé z nich majú aj vyše päťdesiat rokov, voziť sa v nich je pre turistov zážitkom a Malťania to dobre vedia.

Tento miništátik, menší ako Bratislava, stále viac a viac vstupuje v súčasnosti na trh medzinárodného ces-tovného ruchu. Množstvom reštaurácií rýchleho občerstvenia a diskoték sa Malta priblížila k väčšine ostatných stredomorských letovísk, napriek tomu si uchováva istú svojskosť, ktorú inde nenájdete.

Čo sa oplatí vidieť

Sú to určite najstaršie megalitické stavby na svete. Tieto praveké pamiatky z veľkých neopracovaných alebo hrubo opracovaných kameňov sa síce nachádzajú na mnohých miestach sveta, ale megality na Malte patria k najstarším chrámom. Na rozdiel od Stonehenge v Anglicku, na ktoré sa môžete dívať z úctyhodnej vzdialenosti, tu si na ne môžete siahnuť, dokonca vojsť dnu, posadiť sa a rozjímať.

SkryťVypnúť reklamu

"Vyžarujú zvláštnu energiu, magnetizmus. Niekedy správca pamiatok povolí aj nočné návštevy. Sprevádzala som niekoľko turistov z Ameriky, sadli si, rozjímali, tak zvláštne sa triasli, cítili energiu. Ja som necítila nič," hovorí Adriana Oliva.

Tajuplné megalitické chrámy a ľudia, ktorí ich stavali sú dodnes záhadou. Vraj trvalo 100 rokov než postavili jeden chrám, nikde sa však nenašli stopy, kde zatiaľ žili. Dodnes nik nevie, aký bol vlastne národ megalitických chrámov, kam odišiel a prečo? Seriózni vedci majú už niekoľko teórií, záhadológovia hovoria o mimozemšťanoch. Tajuplné koľaje, ktoré sa našli na viacerých miestach ostrova to podľa nich potvrdzujú. Pristávali tu a gúľali po nich vápencové kamene? Ako vlastne mohli dvíhať niekoľkotonové balvany? To sú otázky, ktoré si kladú všetci turisti na Malte. A potom pri dobrom maltskom vínku hľadajú odpovede.

SkryťVypnúť reklamu

Malťania neustále oslavujú

Malťania udržiavajú svoje tradície. Od mája do septembra vari neexistuje ani jeden víkend, aby sa neoslavovalo. Podobne ako na Sardínii, aj na Malte sa v každom mestečku a dedinke koná slávnosť alebo karneval. Pre každého návštevníka je to nezabudnuteľný zážitok. Vidieť slávnostné sprievody a alegorické vozy je pastva nielen pre oči, ale aj pre uši a jazyk. Lahodné vína, cukrovinky a iné dobroty vám tiež spríjemnia tieto chvíle. Oslavy a karnevaly sú o to zaujímavejšie, že ich Malťania organizujú pre vlastné potešenie, a nie preto, že by to niekto zhora naplánoval. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 582
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 579
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 015
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 381
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 687
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 108
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 873
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu