Ľubietová 17. novembra (TASR) - Diplom o udelení čestného názvu Základná škola T. G. Masaryka prevzala dnes od zástupcov Ministerstva školstva SR jej riaditeľka Viera Nemčoková. Stalo sa tak presne 70 rokov po jej dokončení a uvedení do prevádzky.
Na dnešnom slávnostnom zasadnutí Pedagogickej rady školy bol prítomný aj veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Rudolf Slánský, ktorý v areáli školy odhalil bustu prvého československého prezidenta Tomáša G. Masaryka. Jej autor je neznámy a na zakúpenie busty v jednom z pražských antikvariátov financie poskytli Obecný úrad v Ľubietovej v okrese Brezno a tamojší podnikatelia a firmy.
V ľubietovskom evanjelickom kostole sa potom konala ekumenická bohoslužba. Popoludní sa pedagógovia a zamestnanci školy, terajší žiaci a ich rodičia stretli s hosťami, ktorí dnes do Ľubietovej prišli, i s jej bývalými učiteľmi, žiakmi a zamestnancami.
Po dokončení školy v roku 1931 požiadali vtedajší ľubietovskí radní prezidenta T. G. Masaryka, aby mohli školu nazvať jeho menom, s čím súhlasil. Podnetom pre tento návrh bol finančný dar, ktorý na dostavbu školy v Ľubietovej poskytla prezidentova manželka. Vybudovali ju za dva roky a svojim architektonickým riešením a vybavením patrila medzi najmodernejšie školy vo vtedajšom Československu. Slávnostne ju otvorili 17. novembra 1931. Po vzniku Slovenského štátu jej v roku 1938 názov Škola T. G. Masaryka vtedajšia vládna moc odňala.
Najväčší rozmach škola v Ľubietovej zaznamenala v školskom roku 1964/65, kedy v štrnástich triedach sa učilo asi päťsto žiakov. V súčasnosti ju navštevuje 171 žiakov z tejto horehronskej obce, zo Strelník, Povrazníka a z Lučatína. O ich výchovu sa stará 17 pedagógov a 9 nepedagogických pracovníkov.