Američania pre Irak ustupujú OSN

Američania menia postoj k Iraku. Naozaj chcú novú rezolúciu o Iraku. V posledných dňoch výrazne ustupujú OSN a snažia sa získať jej podporu.

Príslušník irackých šíitskych milícií sa pripravuje na boj v Kúfe, kde včera prebiehali zrážky medzi americkými vojakmi a militantmi. FOTO- REUTERS

Prvým náznakom bola práve nová rezolúcia. Mnohí si však ešte neboli úplne istí, a preto Francúzi, Rusi, Nemci a Číňania jej text s milým diplomatickým úsmevom roznosili.

Potom prišlo formovanie irackej dočasnej vlády. Správy z Bagdadu hlásili, že civilný správca Iraku Paul Bremer a Američania stále viac ustupujú vyslancovi OSN Lachdarovi Brahímímu a Iračanom. Najjasnejšie sa to prejavilo, keď sa v utorok stal prezidentom Ghazí Javar, ktorý nebol favoritom Washingtonu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Posledným dôkazom je znovu rezolúcia. Američania a Briti text upravili. Nie je to klasický model postupného urezávania a ustupovania z neotrasiteľných pozícií. Washington teraz svetovému spoločenstvu ponúka niečo, čo by pred rokom a celkom určite ani pred mesiacom neprichádzalo do úvahy.

Nový text dokonca počíta s termínom odchodu amerických vojsk z Iraku. Naďalej tam síce nie je presný dátum, je tam však presný scenár, za akého by sa to malo stať: v momente, keď Iračania prijmú ústavu a v demokratických voľbách si zvolia riadnu vládu. K tomu by malo dôjsť na konci budúceho roka.

Francúzom a Číňanom to nestačí. Ešte pred týždňom sa diskutovalo, či majú Iračania mať po 30. júni, keď sa končí okupácia, úplnú suverenitu. Američania hovorili, že áno, ale v skutočnosti robili všetko pre to, aby ňou nebola. Mierne poistky si nechávajú aj teraz: jasne však hovoria, že hospodárstvo, polícia aj hranice budú pod kontrolou irackej vlády. Američania majú zasahovať iba do vojenských akcií, ktoré ohrozia bezpečnosť. Za normálnych okolností by to malo byť v záujme všetkých. Teraz sa však dokonca hovorí o tom, či môžu Iračania odmietnuť americkú akciu písomne, alebo stačí jednoducho povedať nie.

SkryťVypnúť reklamu

Nik pritom nevie odhadnúť, ako to bude v Iraku o rok vyzerať. Krajina môže dôjsť až k voľbám, ich výsledkom však pokojne môže byť občianska vojna. Kto bude potom rozhodovať, či Američania majú zasiahnuť, alebo nie?

Diplomati z OSN uznávajú, že Američania ponúkli takmer prijateľný návrh. Súčasne však hovoria, že dohoda sa dá čakať až na budúci týždeň, keď sa Bush vráti z Európy. Po sérii ústupkov by mohol na brehoch Normandie dostať od bývalých spojencov súhlas s plánom pre Irak.

Násilnosti v Iraku pokračujú

BAGDAD - Najmenej šesť mŕtvych a viac ako 40 zranených si včera vyžiadali pokračujúce násilnosti v rôznych častiach Iraku. Pri útoku v severnej časti Bagdadu prišli pri bombovom atentáte o život traja Iračania a 20 ľudí bolo zranených. V Kúfe v bojoch medzi americkými vojakmi a šíitskymi ozbrojencami zahynuli traja Iračania a 16 utrpelo zranenie. V sunnitskom meste Fallúdža útočníci napadli mínometmi policajnú stanicu a zabili jedného irackého civilistu. Medzi troma zranenými je jeden americký vojak. V Kúfe sa bojuje napriek rokovaniam o prímerí.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia šíitov stále rokujú o ukončení bojov. Jeden z posledných návrhov predpokladá, že ich duchovný vodca Muktada Sadr stiahne do 72 hodín svoje milície z Nadžafu, ktorý leží neďaleko Kúfy. Američania sa majú vzdialiť od tamojších svätýň, v ktorých sa bojovníci zhromažďujú. Sadrov spolupracovník povedal, že pre Sadra sú podmienky dohody neprijateľné.

V Iraku sú zrejme nové dve obete únosu. Ide o Egypťana a Turka a videozáznam zachytávajúci oboch mužov odvysielali včera arabské televízie al-Arabíja a al-Džazíra. Maskovaní muži v zábere oznámili, že unesených budú súdiť podľa islamského práva, a pohrozili, že ich zabijú, ak ich krajina neodsúdi americkú okupáciu Iraku. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu