Šéf CIA George J. Tenet (na archívnej snímke vľavo) v júli sídlo agentúry v Langley v štáte Virginia opustí. Prezidentovi Bushovi (vpravo) bude chýbať. FOTO - REUTERS
Tenet je na čele Ústrednej spravodajskej agentúry už sedem rokov. Vymenoval ho ešte demokrat Bill Clinton. A republikán Bush si ho celkom prekvapivo nechal. Práve počas jeho vlády sa dostala CIA do najväčších problémov. Mnohí Teneta obviňujú, že jeho agentúra nezvládla 11. september a ani vojnu v Iraku.
Teroristickému útoku mal podľa kritikov zabrániť. Objavujú sa stále nové dôkazy, že tajné služby pred útokmi spolu nekomunikovali, zle vyhodnocovali čiastkové informácie a nepripisovali im dostatočný význam. Odborníci však upozorňujú, že útoku sa zabrániť nedalo. Lietadlá ako zbrane nik nečakal.
V Iraku sa Tenet dostal pod tlak pre zakázané chemické a biologické zbrane. Práve Tenet podľa známeho reportéra denníka The Washington Post Boba Woodwarda ubezpečil Busha, že Saddám Husajn ich má a Američania ich v Iraku nájdu. Zatiaľ sa tak nestalo.
CIA je namočená aj v škandále s mučením irackých väzňov. Niektorí vojaci tvrdia, že im to prikázali práve agenti tajnej služby, ktorí tak chceli prinútiť väzňov vypovedať.
Posledný škandál súvisí s bývalým favoritom Američanov v Iraku - Ahmedom Šalabím. Ten povedal, že od agenta CIA sa dozvedel, že Washington rozložil kód iránskych šifier a povedal to v Teheráne.
Toto sú hlavné dôvody, prečo sa stal Tenet pre Busha skôr príťažou. Preto ho obetoval. Pravdepodobne dúfa, že mu to pomôže pri získavaní spojencov, ktorí boli proti vojne v Iraku. Včera Bush odišiel do Európy, kde chce získať minimálne podporu pre nový návrh rezolúcie o Iraku. Tenetova hlava môže francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca či nemeckého kancelára Gerharda Schrödera potešiť.
Nejde len o Irak. Tenet môže zabrať aj na amerických voličov. Tí ho spájajú najmä s 11. septembrom. Jeho odchod by mohli považovať za Bushovo gesto. Otázkou je, či je to naozaj začiatok nových tajných služieb. Či sa s výmenou riaditeľa začne aj s radikálnou reformou, po ktorej volajú kongresmani.
Bush aj Tenet presviedčajú, že za tým nie je nič mimoriadne. Experti tomu však neveria. "Musel odísť. Prezident cítil, že musí na niekoho zhodiť vinu," povedal CNN Stansfield Turner, ktorý viedol CIA za prezidenta Jimmyho Cartera.
Boje v Nadžafe vyhnali stovky ľudí z mesta
BAGDAD, WASHINGTON, NADŽAF - Streľba a hlasité explózie sa včera ozývali v irackom svätom meste Nadžaf, kde americkí vojaci bojujú proti ozbrojencom radikálneho šíitského duchovného Muktadu Sadra. Oznámila to agentúra Reuters, podľa ktorej boje vyhnali stovky obyvateľov z centra mesta. Sadrove milície bojovali v Nadžafe s americkými vojakmi celé týždne, ale po minulotýždňovej dohode o prímerí boli ulice pokojnejšie.
Dvoch Iračanov zabili a troch ďalších zase zranili pri raketovom útoku blízko talianskeho veľvyslanectva v Bagdade.
Samotné veľvyslanectvo, ktoré sa stalo terčom útokov už niekoľkokrát, nezasiahla žiadna strela. Zatiaľ nie je známe, či útok súvisí s návštevou Busha v Taliansku.
Spojené štáty neposkytnú Iraku právo veta nad operáciami svojich jednotiek. Budú však spolupracovať s tamojšou prechodnou vládou ako partneri. Uviedol to americký minister zahraničia Colin Powell v čase, keď sa Bezpečnostná rada OSN snaží dohodnúť na rezolúcii zaoberajúcej sa aj vzťahom medzi irackou dočasnou vládou a zahraničnými jednotkami. Iracký minister zahraničných vecí Hojšar Zibarí mal postoj irackej vlády prezentovať včera pred Bezpečnostnou radou OSN. (čtk)