Tribunál je prvým medzinárodným súdom, ktorý súdi zločincov priamo v krajine konfliktu. Vedľa seba zasadnú sudcovia OSN aj miestni právnici. Prvýkrát v histórii medzinárodného práva sa budú jednotlivci zodpovedať z vojnového zločinu verbovania detských vojakov.
Tvorcovia tribunálu sa poučili z chýb medzinárodných procesov o vojnách v Rwande a bývalej Juhoslávii. Chcú sa vyvarovať predlžovaniu a predraženiu procesov.
O sierraleonský tribunál sa zaujíma aj prípravný tím procesu s irackým diktátorom Saddámom Husajnom. "Americké ministerstvo zahraničia ma pozvalo na plánovaciu misiu do Iraku, lebo vidia podobnosť," povedal pre agentúru Reuters Robin Vincent, tajomník sierraleonského tribunálu.
Pred súdom sa ocitnú oslavovaní provládni aj nenávidení rebelantskí vodcovia. Z trinástich pôvodne obvinených sa nakoniec bude zodpovedať deväť. Dvaja vodcovia rebelantov sú už po smrti, jeden je nezvestný a exprezident Libérie Charles Taylor je v exile v Nigérii.
Taylor je obvinený, že za diamantové úplatky ozbrojoval zdrogované bandy ozbrojencov. Nigérijská vláda však vyhlásila, že ho nevydá inému než libérijskému súdu.
K deviatim obžalovaným ešte stále môže pribudnúť líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. Vedenie OSN ho obviňuje, že stál za vojnami západnej Afriky v poslednom desaťročí.
"Koľko domov mohli za tie peniaze postaviť?" rozčuľuje sa podľa denníka The Independent pouličný predavač z Freetownu Ibrahim Turay nad výdavkami za tribunál. V Sierre Leone počuť hlasy, že 85 miliónov dolárov, ktoré tribunál za tri roky svojej plánovanej existencie stroví, by sa malo radšej využiť na rekonštrukciu zdevastovanej krajiny. Obyvatelia päťmiliónového diamantového kráľovstva ročne zarobia v priemere 140 dolárov.
Ukončenie konfliktu v Sierre Leone v roku 2002 bolo po debakloch v Angole, Rwande a Somálsku veľkým úspechom mierových síl OSN. Tisíce Sierraleončanov však aj dva roky po vojne žijú v utečeneckých táboroch a za jedlo platia sexom.
Autor: Zuzana V. Očenášová