
Lesoochranárske VLK zoskupenie zorganizovalo 4. mája pod Tatrami protestnú akciu proti neprimeraným výrubom lesov v Tatrách. Ako prostriedok protestu im poslúžil veľkorozmerový bilboard ST Telecomu neďaleko konca diaľnice pri Važci pod Vysokými Tatrami, ktorý potiahli protestným transparentom. Podľa ochranárov je billboard je nelegálne postavený v ochrannom pásme TANAPu. Pri akcii im pomáhali horolezci z Prešova a Nemecka. Nemeckým horolezcom sa totiž nepáčilo, že Deutsche Telecom, vlastník ST Telecomu, si na chránennom území robí, čo chce.

Šéf združenia Juraj Lukáč tvrdí, že elektricky osvetlený bilbord s rozmermi 20 x 30 metrov je postavený nelegálne v ochrannom pásme TANAP-u. Podľa ochranárov súčasne pôsobí rušivo pri pohľade na vrchol Kriváňa z diaľnice. Jeho vybudovanie pritom údajne stálo niekoľko miliónov korún.
Spoločnosť, ktorá vybudovala bilbord sa bráni, že ho postavila na základe stavebného povolenia. "Toto však obec Važec vydala v rozpore s platnou legislatívou, lebo nepožiadala o vyjadrenie príslušný orgán štátnej správy - Obvodný úrad životného prostredia v Liptovskom Mikuláš ani Správu TANAP-u. Preto je stavebné povolenie neplatné," povedal pre TASR odborný pracovník Správy TANAP-u v Tatranskej Štrbe Ladislav Sisák. Správa TANAP-u, keď zistila, že sa začína budovať bilbord, podala podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia v Žiline. Podľa jej stanoviska sa má prípadom zaoberať druhostupňový stavebný úrad v Žiline, ktorý by mal nariadiť nové správne konanie aj za účasti orgánov a organizácií ochrany prírody a krajiny.
"Stanovisko TANAP-u k výstavbe uvedeného bilbordu bude naďalej zamietavé, lebo je v záujme ochrany prírody a krajiny TANAP-u. Trváme na jeho odstránení," dodal Sisák.
Autor: TEXT A FOTO - TASR