Antarktída včera a dnes

Dostať sa za južný polárny kruh nie je problém - treba mať len guráž a peniaze. Bolo to tak kedysi a je to tak aj dnes, akurát možností je teraz viac. Letné mesiace na Antarktíde, od decembra do marca, môžu dobrodruhovia prežiť pri teplote okolo nuly.

Tieto tučniaky žijú na ostrove Petermann a nie je žiadny problém priblížiť sa k nim. Ľudskú postavu z diaľky nerozoznajú, lebo sa na ne podobá. Preto sú dosť náchylne komunikovať. Človek by sa mal od nich vzdialiť, len čo naňho začnú reagovať. V moriach južnej pologule na antarktickom pobreží hniezdi okolo pätnásť druhov tučniakov. Zimujú na pobreží a veľmi dobre sa prispôsobili nehostinnému životnému prostrediu. Oceány v okolí Antarktídy sú lákavým a bohatým zdrojom potravy. FOTO - PETER DOLINSKÝ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dostať sa za južný polárny kruh nie je problém - treba mať len guráž a peniaze. Bolo to tak kedysi a je to tak aj dnes, akurát možností je teraz viac. Letné mesiace na Antarktíde, od decembra do marca, môžu dobrodruhovia prežiť pri teplote okolo nuly. Prvýkrát sem zavítali turisti z Nového Zélandu v roku 1977, dnes ich ročne z celého sveta príde niekoľko tisíc. Popri cestovateľoch, bádateľoch a polárnikoch, ktorí tu na výskumných staniciach a v teréne trávia mesiace často v tvrdých podmienkach, majú turisti v ľadovej krajine zabezpečený pohodlný a bezpečný pobyt. Ceny zájazdov predstavujú stovky tisíc korún. Cestovné kancelárie sľubujú nezabudnuteľnú plavbu na palube luxusnej lode stvorenej do drsných polárnych podmienok, renomovanú posádku s biológom a čistú panenskú prírodu. A antarktický zákon káže - tučniak má prednosť. Ak ide okolo vás, musíte sa zastaviť a nevyrušiť ho. Antarktída s rozlohou vyše 14 miliónov kilometrov štvorcových, prvýkrát spozorovaná v roku 1820, je najstudenším, najhornatejším a najveternejším miestom na zemeguli. Priemerné ročné teploty sa tu pohybujú okolo mínus 50 stupňov Celzia. Južný pól kontinentu dosiahla ako prvá nórska expedícia Roalda Amundsena v decembri roku 1911, o mesiac neskôr to boli britskí polárnici vedení Robertom Scottom. Odvtedy sa Antarktída ocitla v centre záujmu mnohých štátov, ktoré si kvôli nerastnému bohatstvu a výnosnému lovu zvierat nárokovali na niektoré časti kontinentu.

SkryťVypnúť reklamu

Washingtonská zmluva z roku 1959 povoľuje využívanie Antarktídy na mierové účely, výmenu informácií, vedecký výskum a prítomnosť vedeckého personálu na kontinente. Antarktída nemá stále obyvateľstvo. Na vyše 30 výskumných staniciach žije v zimnom polroku asi tisíc a v letnom polroku okolo päťtisíc ľudí. Už desaťročia tu pracujú zoológovia, biológovia, botanici, meteorológovia, geofyzici, ozónometristi a klimatológovia. Geológovia tu objavili bohaté zásoby uhlia, ropy a iných minerálov.

V roku 1961 sa Antarktída stala neutrálnym územím pod spoločnou správou medzinárodného spoločenstva. Signatári Washingtonskej zmluvy prijali v Madride v roku 1991 uznesenie zakazujúce v nasledujúcich päťdesiatich rokoch akúkoľvek ťažbu nerastných surovín na kontinente.

SkryťVypnúť reklamu

***

Seriózne bádanie v ďalekej Antarktíde sa - podobne ako výskum vesmíru - pripisuje svetovým veľmociam. V minulosti medzi ne patril aj Sovietsky zväz, pri ktorom sa párkrát 'zviezlo' aj bývalé Československo. Bádateľov zo Slovenska, ktorí pôsobili na Antarktíde od roku 1961, nachádzame v publikácii (Znovu)objavenie Antarktídy od Františka Keleho a Ladislava Feketeho. Medzi nimi sú dve mená: Štefan Pintér a Peter Dolinský. Ten starší bol jedným z prvých slovenských výskumníkov na Antarktíde, ten mladší sa odtiaľ nedávno, ako zatiaľ posledný, vrátil. Okrem geofyzikálneho výskumu ich spája aj pracovisko v Hurbanove - najteplejšom mieste Podunajskej nížiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 257
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 060
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 261
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 077
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 875
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 572
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu