Je tam zima, pokoj a neopísateľná krása

Astronóm Peter Dolinský (32) pracuje v Geofyzikálnom ústave SAV v Hurbanove, kde sa venuje predovšetkým terénnym meraniam. Popritom pôsobí v Slovenskej ústrednej hvezdárni - záujemcom rozpráva o astronómii a ukazuje im svet hviezd tak zblízka, ako sa ...

Astronóm Peter Dolinský (32) pracuje v Geofyzikálnom ústave SAV v Hurbanove, kde sa venuje predovšetkým terénnym meraniam. Popritom pôsobí v Slovenskej ústrednej hvezdárni - záujemcom rozpráva o astronómii a ukazuje im svet hviezd tak zblízka, ako sa len dá. Jeho veľkou vášňou je Antarktída, z ktorej sa koncom marca vrátil už druhýkrát.

Pri prvej ceste využil spoluprácu riaditeľa Geofyzikálneho ústavu s profesorom Funakim z Japonska, ktorý organizuje expedície na Antarktídu. "Som cestovateľská duša, tak som si pomyslel - rád by som to skúsil," hovorí Peter Dolinský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre istotu začal hneď s otužovaním. Studená sprcha každé ráno a v zime občas noc v spacáku na balkóne. Párkrát síce zapadol snehom, ale bol to tréning. "Možno tie prípravy neboli nevyhnutné, ale určite mi prospeli," hovorí.

Najprv s Japoncami, potom s Ukrajincami

S japonskou expedíciou strávil Peter Dolinský dva mesiace roku 2001 na ľadoborci a dva na dočasnej japonskej výskumnej stanici v Amundsenovom zálive. Robil tam magnetometrické merania.

O dva roky sa mu možnosť naskytla opäť. Keď jeho kolega z ukrajinského antarktického centra odmietol účasť na expedícii, Peter využil príležitosť. A tak strávil pár mesiacov tohto roka na ukrajinskej stanici.

Jeho úlohou bolo mapovať na vytýčenom území rozloženie magnetického poľa a vytvoriť z meraní mapu. Z nej sa určuje hĺbka magnetického telesa, jeho rozmery a podobne. Cieľom je zistiť bez zložitých a drahých vrtov rozloženie geologických štruktúr pod povrchom.

SkryťVypnúť reklamu

Občas to bolo priveľa aj na samotára

"Na Antarktíde doteraz seriózne pracovalo asi trinásť Slovákov," hovorí Peter. "V minulosti bol taký pobyt síce určite zložitejší, no dostať sa tam je aj dnes veľkým úspechom. Po dvoch výpravách to už tak neprežívam, ale aj tak je to pre našinca príjemná zmena ocitnúť sa v krajine snehu a ľadu. Najhorší je pocit, že vy ste v poriadku, ale vaši blízki o tom nevedia. Mal som síce možnosť komunikovať e-mailom, lenže spojenie nebolo vždy spoľahlivé. A dať päťdesiat dolárov za minútu telefonovania cez Inmarsat, satelitný systém komunikácie cez mobilné telefóny, som si nemohol dovoliť."

Záchod spláchnutý benzínom

Prvá - japonská stanica nemala sprchu, umývať sa mohli len mokrým uterákom bez mydla alebo čistou studenou vodou. Kvôli ochrane prírody. Súčasťou výbavy bol aj špeciálny spaľovací záchod. "Raz nám vybuchol, roztrhlo komín, ale našťastie sa nikomu nič nestalo, omylom sme ho namiesto vody spláchli benzínom," spomína Peter.

SkryťVypnúť reklamu

Muži sa o seba museli starať sami. Nosili si vodu z jazera, varili, upratovali, umývali riady. Bývali piati v jednej unimobunke, najbližší ľudia boli od nich vzdialení osemsto kilometrov. "Jediným spojením boli vysielačky. Občas to bolo priveľa aj na samotára," hovorí Peter.

Dohodli sa, že na prácu využijú každú chvíľu pekného počasia. "Bolo však stále pekne, a tak sme boli stále v teréne. Po dvanástich dňoch sme museli vyhlásiť deň voľna, lebo sme nevládali stáť na nohách."

Letné omrzliny

Keď sa Peter vyberal na cestu druhýkrát, bol už pripravený. Poznal zhruba prírodné podmienky a vedel si predstaviť, čo ho čaká. Napríklad, ak cez deň svieti slnko, a vy neodhadnete silu ultrafialového žiarenia a teplotu, omrznú vám uši. Peter si na ne len raz zabudol stiahnuť čiapku - a liečil si ich mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

Čoskoro však zistil, že jeho druhý pobyt bude iný. Ocitol sa na veľkej trvalej základni spolu s ďalšími dvadsiatimi ľuďmi. Už nepracoval v malom tíme ako prvý raz a bolo trochu ťažšie zžiť sa s partiou. "Stanica vyzerala zvonka ako obyčajná búda, ale komfort tam bol určite väčší ako prvýkrát. Mali sme sprchy, toalety, svojho kuchára. Tentoraz často pršalo, tak som mal aj kopu voľného času. Väčšinou som ho trávil s knihou."

Aj tu fičí turistika

Život v Antarktíde bol dokonca pohodlnejší, ako by si Peter želal. Ukrajinská stanica bola totiž súčasťou turistickej trasy. Zimuje na nej len pätnásť ľudí, ale počas roka sa tam vystrieda okolo tritisíc návštevníkov. "Turistika tam teraz fičí," hovorí Peter. "Deň pobytu za polárnym kruhom stojí od päťsto do tisíc dolárov. Návštevníci zažijú plavbu, vyloďujú sa na rôznych miestach, pozorujú tučniaky, veľryby, tulene, robia prechádzky po pevnine."

SkryťVypnúť reklamu

Peter bol na Antarktíde vždy v letných mesiacoch. Denná teplota sa tam vtedy pohybuje okolo nuly, v noci však primŕza. "Asi polovicu ukrajinského pobytu nám pršalo. Keď v noci primrzlo, bolo neuveriteľne šmykľavo. Horolezecké mačky sme na svahu použiť nemohli, lebo by narušili naše merania. Riešili sme to tak, že sme najprv pracovali na vrchole a na šikmé svahy sme chodili, až keď sa námraza cez deň roztopila. Alebo sme riskovali."

Ten pokoj je fascinujúci

Opísať Antarktídu je pre Petra Dolinského problém. Pozná len prímorské pásmo, ďalšie dve tretiny územia sú preňho veľkou neznámou. "Je to obrovská krajina. Prešiel som v nej asi dva a poltisíc kilometrov, k pólu som však mal ešte minimálne rovnako ďaleko," hovorí. A príroda je vraj neopísateľná. Peter si najviac pamätá prvý moment: keď prišli na miesto vylodenia, loď vypla motory a on si uvedomil, že všade okolo je sneh. "Fascinoval ma ten nenormálny pokoj. Úžasná krajina."

SkryťVypnúť reklamu

Slováci na Antarktíde

Meno rok Dosiahnutá lokalita Južná šírka
stupne minúty
Valušiak 1996 južný pól 90
Skok 1965 Stanica Vostok II 78 27
Ďuriš 1979 Stanica Vostok II 78 27
Pintér 1964 Stanica Molodežnaja 67 25
Kele 2000 Pri ostrove Adelaide 67 06

Fekete

Petrovský 1961 Stanica Mirnyj 66 43
Dolinský 2000 Base Camp in Amundsen Bay 66 45
Fornay 1996 Ostrov Petermann 65 10

Hrúzik

Zaťko

Jišková 2001 ostrov Nelson 62 25
Kováčik 1989-90 Ostrov kráľa Juraja 62 15

Zdroj: (Znovu)objavenie Antarktídy, František Kele, Ladislav Fekete, NAP 2003, Dunajská Streda)

Spoluautor knihy (Znovu)objavenie Antarktídy František Kele, ktorý precestoval zemeguľu krížom-krážom, považuje krajinu veľhôr a polárnych oblastí za permanentnú výzvu, vzrušujúcu a motivujúcu.

"Návštevou Antarktídy v roku 2000 som vzdal poctu aj Martinovi Kukučínovi a Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Plavil som sa na palube čílskeho vojenského ľadoborca Oscar Viel, ktorý išiel na inšpekčnú cestu z Punta Arenas, kde kedysi pôsobil Kukučín, na čílske polárne stanice v západnej Antarktíde. Ľadoborec sa plavil takmer po rovnakej trase ako francúzska loď pod velením Jeana B. Charcota v rokoch 1908 - 1910. Tejto expedície sa mal ako geofyzik zúčastniť aj Štefánik. Bola to cesta môjho osobného (znovu)objavovania Antarktídy."

SkryťVypnúť reklamu

Pešo za ľadovou diaľnicou

Českí polárnici si koncom jesene tohto roku majú dostavať na Antarktíde svoju základňu a koncom roka sa chystajú na veľkú pešiu výpravu. Okrem iného ich motivuje to, že už čoskoro povedie cez ľadovú pustatinu k najjužnejšiemu bodu zemegule cesta. Budujú ju americkí experti, ktorí majú za sebou už 700 kilometrov ľadovej diaľnice vedúcej k americkej základni Scotta a Amundsena. Komunikácia dlhá 1600 kilometrov má byť dokončená na sklonku polárneho leta v roku 2006. (čtk)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 200
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 868
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 750
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 940
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 915
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 724
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu