Silvia sa po dlhšom váhaní odhodlala podať žiadosť o rozvod. Skúsenejšia kamarátka jej radí, aby si našla právnika. V súdnej sieni jej vraj psychicky uľahčí situáciu, poradí, ako reagovať na prípadné manželove útoky. Od dobrého právnika vraj tiež záleží, aké výživné vysúdi Silvia pre deti a ako sa s manželom majetkovo vysporiadajú. Silvia však nevie, kde dobrého právnika hľadať a obáva si, či ho vôbec zaplatí.
Pýta sa: "Naozaj je právnik pri rozvode taký dôležitý a dokáže ovplyvniť jeho výsledok?"
Internetových čitateľov sme sa spýtali: Čo by ste Silvii na základe vlastných skúseností poradili?
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že účasť právnika na súdnom pojednávaní je vždy veľmi dôležitá. Na rozvodovom konaní zvlášť, veď rozvod je aj podľa psychológov jeden z najstresujúcejších životných zvratov, a preto väčšina rozvodových konaní prebieha veľmi emotívne.
Právnici na oboch stranách majú vždy záujem krotiť negatívne vášne zúčastnených strán, aby sa zbytočne nepredlžovalo konanie a prípadne sa dospelo k nejakej vzájomnej dohode. Právne zastúpenie počas rozvodu zvyčajne nie je príliš finančne nákladné, pre právnika nie je rozvod lukratívnou záležitosťou. Preto nie je vždy ľahké nájsť právnika, ktorý sa rozvodmi zaoberá. Samozrejme, sú aj veľmi drahí právnici, ale dá sa nájsť aj dobrý a lacný právnik, mňa napríklad stál dvetisíc korún. Že bol so mnou na rozvodovom konaní, mi veľmi pomohlo, najmä pri určovaní rozsahu stretávania sa s dieťaťom. Ja som mal záujem o čo najčastejší kontakt so synom, a naopak, manželka sa snažila kontakt čo najviac obmedziť. Vďaka právnikovi sa aj po rozvode môžem podieľať na výchove syna v maximálnej miere.
*
Myslím si, že právnik je dôležitý aj pre toho, kto podáva žiadosť o rozvod, aj pre druhú stranu. Ja som rozvedený, právnička mi napísala žiadosť a pripravila ma na pojednávanie. Na súde som ju nemal, a doteraz to ľutujem. Je to predsa len podpora a rozvod je naozaj záťaž na psychiku. V každom prípade je dobré si nájsť slušného právnika za dobrú cenu (aj takí sú), pretože rozvodom sa nič nekončí, všetko sa len začína. Prípadné spory o výživné, rozdelenie majetku a podobné "radosti" normálny smrteľník nezvládne, na to treba byť JUDr.
*
Áno, právnika treba. V Silviinom prípade určite. Do rozvodu sú zapletené deti a Silvia spomenula agresívneho manžela. Na právnikovi sa možno oplatí ušetriť v bezdetnom manželstve, kde obe strany chcú rýchly koniec a rozdelenie majetku prebehne civilizovaným spôsobom. Právnik naozaj veľmi uľahčí situáciu na súde, v mnohých prípadoch hovorí za svojho klienta, takže keď aj agresívny manžel vystúpi, právnik ho šikovne uzemní - samozrejme, ak je dobrý právnik. A kde ho hľadať? Ja by som povedala, nech sa opýta známych. Určite sú v okolí ľudia, čo sa rozvádzali, nech sa opýta tých, je lepšie mať dobrého a overeného právnika, ako úplne neznámeho.
Určite by si mala najať právnika, lebo konaniu sa nevyhne a v súdnej sieni ešte možno v živote nebola. Navyše, pri rozvode to býva aj dosť emotívne, a nejde o málo. Peniaze, deti.
*
Tiež som bola v podobnej situácii ako Silvia a môj exmanžel mi ešte pred rozvodom navrhol, aby sme to vyriešili bez právnikov, načo vraj do nich vrážať peniaze. Na súde ma prekvapil, že prišiel s právničkou. Ostala som v šoku, čo sa prejavilo aj na mojich reakciách. Jeho právnička pripravila, a ja som sa nechala takto dobehnúť. Teraz mám právničku a všetky záležitosti riešim cez ňu. Jednak vidí do celej záležitosti z právneho pohľadu lepšie ako ja a potom nemusím komunikovať s niekým, s kým sa komunikovať a dohodnúť priamo nedá.
*
Myslím, že každý prípad je iný - ale vo všetkých je lepšia dohoda. Ženy, ktorým ide o výživné na deti či o majetok, často veľa nezískajú, lebo bohatší muž vie šikovnejšie svoje príjmy zatajiť - tu právnik môže, ale nemusí pomôcť, lebo u nás sa príjmy a skutočný majetok preukazujú ťažko. Môj (už bývalý) muž predložil daňové priznanie, podľa ktorého by už ani nemal žiť - ako povedala sudkyňa. O výživnom sme licitovali ako na trhu a hoci deti nedostanú toľko, aké sú ich potreby (ktoré som presne vyčíslila a čo sa dalo aj vydokladovala potvrdeniami), som rada, že to mám za sebou. Súd totiž musí podľa zákona prihliadať okrem potrieb detí aj na možnosti rodiča, ktorý má platiť výživné a to sa dokazuje ťažko. Na základe dohody pred súdom vždy dostaneme viac ako 500 korún na dieťa, ktoré muž posiela teraz dobrovoľne. Som rada, že nás sudkyňa dotlačila k dohode, ďalším dokazovaním sa rozvod naťahuje.