Americký prezident sa v Ríme stretol s pápežom Jánom Pavlom II. Demonštrantom v uliciach sa Bush vyhol. FOTO - REUTERS
RÍM - Pre amerického prezidenta Georgea Busha mali oslavy 60. výročia oslobodenia Ríma trochu zvláštnu príchuť. V uliciach večného mesta sa nestretol s davmi, ktoré by prezidentovi osloboditeľskej krajiny ďakovali. Vítal ho Rím, v ktorom tisíce policajtov dohliadali na jeho bezpečnosť a mali ho ochrániť pred asi tridsaťtisícami demonštrantov nespokojnými s vojnou v Iraku.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi patrí medzi Bushových spojencov vo vojne v Iraku. Verejná mienka v Taliansku je výrazne proti vojne a demonštrantov nepresvedčili ani premiérove výzvy, aby obyvatelia konali "múdro" a uvedomili si "historický význam" Bushovej návštevy. Vláda sa obávala, že protesty sa skončia násilnosťami. Zapojili sa do nich odborári, mierové hnutia, ale aj radikálne skupiny.
Odpor k irackej operácii bol v Taliansku výrazný už pred začiatkom vojny a zosilnel potom, čo tam Taliani vyslali svoje jednotky. Keď v novembri zahynulo v Iraku 19 vojakov, požiadavka na návrat 2700 vojakov do vlasti ešte narástla. Berlusconi je však v podpore Busha neoblomný.
Mnohí demonštranti zdôrazňovali, že ich protesty nie sú protiamerické, ale protibushovské. Na niekoľkých miestach sa skupiny demonštrantov snažili blokovať cestu Bushovej kolóny, podpálili niekoľko odpadkových košov. Program amerického prezidenta ich akcie neovplyvnili.
Policajti v historickom centre mesta stáli v rozostupoch po 20 metroch na všetkých uliciach, hliadkovali pri vchodoch do metra, na všetkých strategických bodoch a križovatkách metropoly aj na letiskách. Nasadených bolo asi 10-tisíc policajtov.
Počas pochodu centrom sa strhla bitka medzi účastníkmi pochodu a skupinou demonštrantov s maskami a helmami na hlavách. Neďaleko Benátskeho námestia jedna skupina zaútočila fľašami na policajtov, tí však na útok neodpovedali. (mch, čtk, reuters)
Pápež: Nech je Irak nezávislý
VATIKÁN - Prvé dôležité stretnutie čakalo Busha na jeho európskej ceste vo Vatikáne. Pápež Ján Pavol II. patrí k hlasným kritikom vojny v Iraku. Vyzval na urýchlenú nezávislosť Iraku a odsúdil zneužívanie irackých väzňov americkými vojakmi a hrozbu medzinárodného terorizmu.
Americký prezident na podnety k irackému problému pri audiencii nereagoval. Na dôkaz úcty pápežovi odovzdal najvyššie americké civilné vyznamenanie, Medailu slobody a vysoko ocenil jeho osobnosť.
Pápež nepriamo odsúdil aj trýznenie irackých väzňov. "V uplynulých týždňoch vyšli najavo poľutovaniahodné udalosti, ktoré znepokojili civilné i náboženské vedomie všetkých ľudí." O týraní väzňov hovoril pápež s americkým prezidentom aj v súkromí, Bush údajne Jána Pavla II. uistil, že sa nič také nebude opakovať.
Ján Pavol II. hovoril po anglicky, len s ťažkosťami sa mu dalo rozumieť. Pre Busha, ktorý sa pred voľbami vo svojej vlasti usiluje aj o hlasy katolíkov, bola mimoriadne dôležitá zreteľne vyslovená pápežova veta na záver: "Boh, žehnaj Amerike."
Pápež v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát vyjadril nesúhlas s vojenským riešením irackej krízy. (mch, reuters, čtk)
Program amerického prezidenta v Ríme
* stretnutie s prezidentom Azegliom Ciampim,
* prijatie u pápeža Jána Pavla II.,
* položenie vencov na predmestí Ríma obetiam nacistov,
* slávnostná večera podávaná premiérom Silviom Berlusconim,
* rokovania Bush - Berlusconi, tlačová konferencia. (dnes)