Policajt a jeho kolega v civile zatýkajú demonštranta na námestí Tchien-an-men. FOTO - ČTK/AP
o ako pri každom výročí starostlivo dohliadali, aby sa na námestí nekonala žiadna protestná akcia.
Posledné desaťročia Číne priniesli ekonomickú prosperitu a vyššiu životnú úroveň, politický vývoj však pred 15 rokmi zamrzol. Zástancovia tvrdej línie, ktorí o brutálnom potlačení protestov rozhodli, sú pri moci, väčšina zo študentských aktivistov je dnes po rokoch v nápravných zariadeniach v domácom väzení, alebo žijú v zahraničí.
Námestie včera zostalo otvorené pre verejnosť, boli tam zaparkované policajné vozidlá a dva autobusy, pripravené vychrliť policajtov v prípade pokusu o demonštráciu. Policajti z námestia odviedli 16 mužov a žien. Prečo ich zadržali, nie je známe. Spravidla takto polícia reaguje na pokusy rozvinúť transparent či rozhodiť letáky s kritickými textmi.
Vo štvrtok večer jeden starší muž pokľakol pred pamätníkom ľudových hrdinov. Z modlitby ho okamžite vyrušili policajti a rýchlo ho odviedli.
Polícia už pred niekoľkými dňami sprísnila dohľad nad desiatkami disidentov. "Držal som tri minúty ticha doma, pretože som môj dom nemohol opustiť. Vonku stojí viac než 10 policajtov," povedal Ťiang Kui-šeng, jeden z demonštrantov, ktorý si odsedel po zatknutí po potlačení demonštrácií 18 mesiacov. "Chcem zapáliť večer sviečku," plánoval. Inému aktivistovi z mladšej generácie Chu-jiaovi sa vyhrážali, že ak sviečku v okne zažne, polícia ho zatkne.
V domácom väzení zostáva aj bývalý generálny tajomník Komunistickej strany Čao C'-jang, ktorého strana v roku 1989 potrestala za podporu študentom. Dnes už chorľavý 84-ročný muž bol aj včera pod dohľadom - pred jeho domom stáli dvaja strážcovia.
Kým v Pekingu bol pokoj, v Hongkongu, ktorý je súčasťou Číny od roku 1997 a kde polícia proti pokojným demonštráciám takmer nezasahuje, sa zišlo asi 60-tisíc ľudí. Akcie so zapaľovaním sviečok sa chystali v taiwanskom hlavnom meste Tchaj-pej, aj pri čínskych veľvyslanectvách v ďalších metropolách.
(mch, čtk, reuters)