BRATISLAVA - Slovenské mliekarne, ktorým celosvetové prebytky mlieka spôsobujú vážne ekonomické problémy, sa síce snažia stlačiť cenu nakupovaného surového mlieka dolu, no musia rátať s tým, že tuzemskí chovatelia dojníc sa voči tomu idú brániť vývozmi do okolitých krajín. Tam sú totiž ceny vyššie .
Susedná Česká republika je napríklad schopná denne zo Slovenska odobrať asi 400-tisíc litrov surového mlieka, čo je zhruba až sedmina celoslovenskej produkcie. Upozornil na to predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Marian Záhumenský s tým, že hlavne tie tuzemské regióny, ktoré mliekarne tlačia do najnižších cien, sa na využitie českých príležitostí intenzívne pripravujú. "Už pri terajších nízkych cenách by sme chceli v zahraničí predávať 10 až 15 percent produkcie mlieka a ak sa mliekarne budú snažiť aj ďalej ceny znižovať, budeme vyvážať ešte viac," povedal Záhumenský. Problém je zatiaľ podľa neho iba v technickej príprave. "Farmy musia zvládnuť logistiku, aby sa kamióny naplnili na čo najmenšom území," dodal Záhumenský.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon vo vývozoch mlieka problém nevidí, pretože je to prirodzený výsledok cenovej konkurencie na rozšírenom trhu Európskej únie (EÚ). "Spracovatelia si musia byť vedomí, že nositeľom výroby mlieka sú farmári a oni sa môžu rozhodnúť, komu ho budú predávať, či ho budú predávať na našom území, alebo v zahraničí," uviedol Simon s tým, že vývozy mlieka sú len výsledkom nízkych cien na Slovensku a snahy mliekarní o ich ďalšie znižovanie odmieta. "Nevidím opodstatnenosť, prečo znižovať farmárske ceny na Slovensku, keď od nás sú nižšie už len v Poľsku," povedal minister.
Predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Záhumenský k cenám dodal, že v Českej republike, Maďarsku i Nemecku je cena za liter surového mlieka na úrovni 26 eurocentov, na Slovensku je to 22 eurocentov a v Poľsku z dôvodu nižšej kvality iba 15 eurocentov.
Veľké šance na vývozy slovenského mlieka do Maďarska však nevidí, keďže aj tam sú veľké prebytky mlieka a svoje vlastné mlieko vyváža do Talianska. Oveľa väčšie šance sú podľa Záhumenského v Česku a tuzemské mliekarne by mohli nakúpené mlieko znova predávať aj do vzdialenejšieho Talianska. Mliekarne sa však s problémom prebytkov vyrovnávajú len veľmi ťažko, pretože pri zníženom dopyte už vlaňajšok uzavreli s celkovou stratou asi 750 miliónov korún a k zvýšeniu predajných cien svojich výrobkov sa zasa nevedia prepracovať pre odpor obchodných reťazcov.
Slovenský mliekarenský zväz v záujme zlepšenia odbytu svojej produkcie požiadal o uvoľnenie výpomoci aj ministerstvo pôdohospodárstva, ale jeho šéf minister Simon upozornil, že po vstupe do EÚ má už jeho rezort právomoci v oblasti regulácií značne oklieštené.
Vlani mliekarne od štátu hlavne vo forme proexportných subvencií získali asi 800 miliónov korún a v prvých mesiacoch tohto roka to bolo 354 miliónov korún.
(tasr)