BANSKÁ BYSTRICA - Ordinár ozbrojených síl a ozbrojených zborov František Rábek požehnal v sobotu v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici-Kráľovej novú kaplnku, ktorú zasvätili blahoslavenému biskupovi Petrovi Pavlovi Gojdičovi. Na príprave interiéru sa maľbami podieľali aj odsúdení.
Podľa predstaviteľov cirkvi má pastoračná činnosť vo väzniciach pozitívny vplyv na odsúdených, časť z nich sa dokonca pod vplyvom stretnutí s duchovnými dáva aj na hlbšie štúdium teológie. František Rábek uviedol, že jeden väzeň počas výkonu trestu v Ilave intenzívne študuje teológiu a je možné, že v štúdiu bude pokračovať aj po prepustení.
"Odsúdení za ťažké trestné činy nemôžu byť kňazmi, ale môžu sa stať napríklad rehoľníkmi," dodal.
Na Slovensku je známy prípad žilinského pátra Jozefa Baťa, ktorý tragicky zahynul pri autonehode. Baťo sa venoval piatim odsúdeným, z ktorých jedného by mali v tomto čase v Taliansku vysvätiť za kňaza.
Pastoračnú činnosť v banskobystrickej väznici, kde sú odsúdení aj za najzávažnejšie trestné činy, doteraz vykonávali v učebni.
"Prítomnosť cirkvi v ústave za 14 rokov jednoznačne nepriniesla nič negatívne, naopak, jej pôsobenie vnímam pozitívne," konštatoval riaditeľ ústavu František Kamesch.
Podľa Kamescha sa na pastoračnej činnosti pravidelne zúčastňuje približne 35 z viac ako 700 odsúdených umiestnených v ústave.
"Zistili sme, že tí, čo sa pravidelne zúčastňujú na bohoslužbách, neporušujú ústavný poriadok a neprejavujú sa negatívne," konštatoval riaditeľ.
František Rábek tvrdí, že práve pri duchovných stretnutiach s Bohom sa vo svedomí človeka rozhoduje o jeho ďalších postojoch.
"Pozitívne podnety môžu odsúdeným iba pomôcť, aby dokázali zvládnuť život na slobode," dodal.
V Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici-Kráľovej sa dlhodobo venujú výchovnej práci odsúdených. Od roku 1995 vystavujú umelecké práce väzňov pod názvom Čo je v nás. V minulom roku mala výstava prvý raz celoštátny charakter a vedenie uvažuje, že v budúcnosti by výstavu rozšírilo aj na krajiny V4.
DANIEL VRAŽDA
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK