BERLÍN - Pozvanie nemeckého kancelára Gerharda Schrödera na oslavy 60. výročia spojeneckého vylodenia v Normandii je historickým prelomom. Kancelára však napadli za jeho program na týchto oslavách, pretože ho opozícia i niektoré médiá považujú za málo vlastenecký.
Schröder totiž v Normandii nenavštívil a nepoložil veniec na čisto nemeckom cintoríne La Cambe, pretože tam sú pochovaní i príslušníci jednotiek SS. Namiesto toho položil veniec len na veľkom cintoríne, kde sú pochovaní vojaci mnohých národností, medzi nimi aj 300 Nemcov.
To sa však niektorým silám v Nemecku nepáčilo a poukazovali na to, že iní štátnici si uctili predovšetkým svojich vlastných padlých vojakov (ale tí boli súčasťou koalície).
Schröder bol prvým nemeckým kancelárom, ktorého na oslavy vylodenia pozvali, a to až po uplynutí 60 rokov po udalosti.
"Toto pozvanie dokazuje, že povojnové obdobie sa definitívne skončilo a naše vzťahy sú úplne dobré," zdôraznil Schröder začiatkom týždňa. Napriek tomu či práve preto chce postupovať nanajvýš jemne a diplomaticky, zatiaľ čo konzervatívna opozícia volá po "národnej hrdosti". Keď sa povojnové obdobie skončilo, správajme sa sebavedome, hovorí.
"Schröder sa stále zaklína vlastenectvom, ale keď prejde okolo nemeckého cintorína a nepoloží tam veniec, je pre mňa antivlastencom," vyhlásil predák opozičnej CDU Peter Samsauer. Niektoré médiá poukazujú na to, že Schröderov predchodca Helmut Kohl v roku 1985 pri inej príležitosti navštívil spolu s vtedajším americkým prezidentom Ronaldom Reaganom cintorín v Nemecku, kde pochovali i vojakov SS, a položili tam veniec. (čtk)