O slovenské občianstvo začali za posledné roky žiadať bývalí Slováci, ktorí už roky žijú v zahraničí. Doklad o ňom chcú mať aj Slováci, ktorí sa v zahraničí sobášia, aj tí, ktorým sa v zahraničí narodili deti. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Vo chvíli, ako bolo jasné, že Slovensko vstúpi do Európskej únie, sa začal prudko zvyšovať počet ľudí, ktorí kedysi opustili Slovensko, a teraz si opäť nárokujú slovenské občianstvo alebo chcú mať slovenský cestovný pas. SME to potvrdili na Osobitnej matrike v Bratislave. Dlhodobo sa tiež zvyšuje počet detí, ktoré sa Slovenkám narodia v zahraničí. "Keď v médiách počujem, že pôrodnosť na Slovensku klesá, musím sa pousmiať - pôrodov v zahraničí zaznamenávame z roka na rok viac," povedala SME JUDr. Alena Kružliaková, vedúca Osobitnej matriky, na ktorej sa zaznamenávajú sobáše, úmrtia či narodenia Slovákov v zahraničí.
Záujem o služby Osobitnej matriky rapídne stúpa. Kým ešte v roku 1999 tu evidovali len niečo vyše 4000 podaní, o päť rokov neskôr ich už bolo takmer 10 000.
Občianstvo nevybavíte za deň
Lehota na vybavenie slovenských matričných dokladov je dnes asi dva mesiace, čo mnohých bývalých Slovákov prekvapuje, pretože si myslia, že občianstvo si môžu vybaviť za pár dní. Aj tu však treba dodržať predpísaný úradnícky postup a všetky doklady overiť.
Vo výnimočných prípadoch však možno občana vybaviť do 30 dní. Zápisy úmrtí občanov Slovenska v cudzine sa dajú po predložení všetkých dokladov vybaviť aj do týždňa.
Lehota sa v mnohých prípadoch "naťahuje" aj preto, že veľa občanov si v zahraničí neoverí, či cudzojazyčný doklad, ktorý Osobitná matrika potrebuje, má všetky predpísané overenia, aby mohol byť u nás uznaný.
"Je to častý nedostatok," hovorí Kružliaková. Problémy bývajú, najmä keď treba cudzojazyčnú listinu opatriť tzv. Apostillou (vyšším osvedčením). "Vtedy sa nedá zabezpečiť overenie na území Slovenska, pretože každý zo zmluvných štátov má určené orgány na vydávanie osvedčenia na svojom území. Občan si môže potrebné osvedčenie zabezpečiť cez konzulárny odbor ministerstva zahraničných vecí, lehota vybavovania sa však predĺži."
Muž, ktorý sa volal Helmut Kováčová
Na Osobitnej matrike nie je núdza aj o zaujímavé prípady, keďže sa tu prelínajú nielen rôzne právne systémy, ale aj kultúry a zvyklosti. Pracovníčky matriky sa niekedy poriadne "zapotia", kým dajú do súladu cudzie právne normy s našou legislatívou.
Alena Kružliaková napríklad s úsmevom spomína na prípad, keď slovenská štátna občianka uzavrela manželstvo s občanom Nemecka na území SRN. "Manžel v súlade s nemeckým, ale aj naším zákonom o prijatí a používaní spoločného priezviska po uzavretí manželstva prijal priezvisko našej občianky, ale aj s prechyľovacou koncovkou -ová. Dostali sme žiadosť o uznanie platnosti manželstva, ku ktorej bola priložená aj kópia nemeckého pasu už manžela našej občianky. Z fotografie sa na mňa usmieval statný bradatý nemecký občan s menom a priezviskom: Helmut Kováčová."