Adrenalínové športy prinášajú aj riziko

Adrenalínové športy sa stali súčasťou ponuky mnohých cestovných kancelárií. Tento trend bude v budúcnosti ešte pokračovať, pretože dopyt po tejto forme oddychu rastie.

Treba tu však dodržať určité pravidlá. Dobre poznať svoj zdravotný stav, ale aj netradičný šport, ktorému sa chcete venovať. V opačnom prípade riskujete, že príjemná zábava sa môže zmeniť na tragédiu.

Podľa šéfredaktora a vydavateľa mesačníka Cestovateľ Ľuba Motyčku, bude dopyt po adrenalínových športoch rásť aj v budúcnosti a cestovné kancelárie ho budú chcieť celkom prirodzene čo najlepšie uspokojiť. Sám Ľubo Motyčka si na svojich početných potulkách svetom odskúšal aj zákernosti adrenalínových športov. Veľa nechýbalo a zostal by pod vodou pri raftingu na divokej rieke Cetina blízko chorvátskeho Omišu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Bola to iba sekunda a obrovský prúd vody ma pritlačil ku dnu a skoro som sa utopil. Dvaja rafteri, ktorí nám robili sprievodcov, ma museli ťahať von. Chybu som zrejme však urobil sám, lebo som si nohy vytiahol počas jazdy zo špeciálnych bezpečnostných povrazov," hovorí o neobyčajnom zážitku. Pritom podľa jeho slov ostrieľaní rafteri považujú Cetinu v porovnaní s inými dravými riekami za celkom pokojný tok.

Rafting sa stal veľmi obľúbený. Rafterov najviac priťahuje Zambezi, nórska rieka Sjoa či slovinská Soča, ale prebíja sa aj na Slovensko. "Na Slovensku je to zatiaľ určitý problém, lebo máme pomerne malé a nie príliš prudké rieky. Zrejme aj preto sa slovenský rafting vyhľadáva skôr na jar, keď sa topí sneh a rieky sú ešte pomerne divoké," dodáva Ľubo Motyčka.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho sú však na Slovensku už veľmi dobre rozbehnuté možnosti pre iné druhy adrenalínoviek - napríklad paragliding či speleológia. Aj keď na Slovensku typické dravé rieky nemáme, rôzne spoločnosti ponúkajú rafting na Orave, Dunajci či na iných riekach. Odskúšať si ho možno aj na umelom kanále pri Čunove.

Exotický adrenalín

Adrenalínových športov je dnes už obrovské množstvo. Rafting, kaňoning, potápanie, speleológia, let na rogale, paragliding či parasailing - všetko sú to pojmy, ktoré sa natrvalo udomácnili v ponukách cestovných kancelárií. Napríklad Satur k niektorým zaujímavým destináciám ponúka aj akési špeciálne balíky, kde si okrem spomenutých športov možno odskúšať aj lyžovanie na ľadovci či tandemové lety na paraglidingoch. Bubo travel má zas v ponuke zaujímavý rafting na rieke Sjoa, ktorý ponúka v rámci poznávacieho okruhu Škandinávia - Laponsko.

SkryťVypnúť reklamu

Za skutočnú raftingovú lahôdku sa považuje rieka Zambezi. Milovníkom tohto športu však siahne poriadne hlboko do vrecka, lebo deň na Zambezi s raftingovým inštruktorom stojí okolo 100 dolárov.

Idete za adrenalínom do zahraničia? Priplatíte si

Adrenalínové športy prinášajú so sebou aj určitú mieru rizika, preto od vás budú zrejme chcieť poisťovne aj príplatky, alebo budete musieť uzavrieť špeciálnu poistku. Je dokonca možné, že v niektorých poisťovniach vás ani nebudú chcieť poistiť. Vo väčšine však majú vypracovanú presnú kategorizáciu jednotlivých športov. A ktoré športy sa považujú za takzvané rizikové? Napríklad pilotáž, zoskoky padákom, paragliding, lety na rogale, jazda na vodnom skútri, potápanie, rafting, skialpinizmus, speleológia, horolezectvo, kaňoning či bungee jumping. Najlepšie je preto obehnúť pred cestou viacero poisťovní a zistiť si podrobnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári varujú - adrenalín s chladnou hlavou

Do adrenalínových športov sa často vrháme bezhlavo. Bez dostatočných fyzických a psychických síl a bez toho, aby sme dokonale poznali svoj zdravotný stav. Treba si uvedomiť, že za extrémne športy sa považujú tie, pri ktorých sa zvyšuje hladina adrenalínu. Ak ich robí človek s vysokým, či nízkym tlakom alebo inými typmi ochorenia, môže namiesto dobrého pocitu zažiť nepríjemné zdravotné problémy. Ak k tomu pripočítame fakt, že iba málo Slovákov si dáva tlak krvi pravidelne kontrolovať, môže ísť naozaj o vážny problém.

Ak si chcete užiť trocha radosti bez rizika, mali by ste sa ešte pred cestou za dobrodružstvom nechať poriadne prezrieť svojmu lekárovi. Najideálnejšou možnosťou je stretnúť sa tiež s odborníkom na telovýchovné lekárstvo, ktorý vám o nebezpečenstvách plánovaného športu a ich spojitostiach s vašim organizmom prezradí najviac.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku sa ponuka z roka na rok zlepšuje

Za adrenalínovými športmi už zďaleka netreba ísť na vrcholky Himalájí, do nebezpečných jaskýň sveta či na divoké rieky Afriky a Ameriky. Ponuka zo Slovenska sa z roka na rok zlepšuje, aj keď je niekedy pomerne cenovo náročná.

Napríklad rafting na Slovensku, vrátane materiálneho vybavenia vás bude stáť približne 500 - 600 korún, kurz horolezectva asi tisícku, oboznamovací kurz s paraglidingom 1200 až 1500 korún, trojdňový paraglidingový kurz zhruba štyri tisícky. Príťažlivá je aj škola lezenia v ľade, ale aj tu sa cena za tri dni a inštruktora šplhá k štyrom tisíckam.

Máte chuť zletieť zo 60-metrovej výšky a zostať iba upevnený na lane? Žiadny problém. Na Štrbskom Plese sa dá zažiť aj to, voľný pád si môžete odskúšať priamo zo skokanského mostíka. Spoločnosť Krokus extreme sport sa vám postará okrem bungee jumpingu aj o ďalšie lahôdky. Napríklad o aerotrim, kde sa budete cítiť podobne ako kozmonauti v bezváhovom stave, alebo vám ponúknu survival - kurz prežitia vo voľnej prírode.

SkryťVypnúť reklamu

Ponuka je neuveriteľne široká a je iba na vás, po čom siahnete. A nielen to. Dôležité zároveň je, ako zhodnotíte svoje fyzické možnosti a hĺbku svojich peňaženiek.

V oblasti adrenalínu nemá fantázia medze. Nedávno k týmto športom pribudol kuriózny nápad z Veľkej Británie zliezať vysoké stromy. Samozrejme, nejde o obyčajné hrušky, ale pre súťaže sa vyberajú vysokánske jedince. Tu už vraj treba skĺbiť techniku horolezectva a skalolezectva. KVETA FAJČÍKOVÁ

FOTO - ján krošlák

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 531
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 410
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 062
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 781
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 629
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 588
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 024
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu