Košice predali pozemok v najlukratívnejšej časti mesta po 3-tisíc korún za meter štvorcový. Pritom na sídlisku ešte v roku 1999 predávali pozemky na výstavbu garáží po 5-tisíc korún za meter štvorcový.
FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
KOŠICE - Mesto Košice dalo včera zelenú výstavbe Auparku. Rozhodla o tom osemčlenná komisia na predaj a prenájom majetku mesta, ktorá nadpolovičnou väčšinou hlasov odsúhlasila predaj pozemku na Námestí osloboditeľov, kde má centrum vyrásť. Uzavrela tým aj diskusiu, či cena 3-tisíc korún za meter štvorcový v najlukratívnejšej časti mesta je primeraná, alebo nie.
"Odsúhlasili sme vlastne cenu 13-tisíc korún za meter štvorcový. Zhruba tridsať miliónov zaplatí investor mestu v hotovosti, zvyšných minimálne 100 miliónov v investíciách. Podľa môjho názoru cena je aj v porovnaní s inými mestami primeraná. Investor sa zaviazal, že urobí prekládku inžinierskych sietí a vybuduje štvorprúdovú komunikáciu, čím sa do roku 2007 definitívne vyrieši v súčasnosti nevyhovujúca dopravná situácia v meste," povedal člen komisie a riaditeľ Magistrátu mesta Košice Ondrej Bernát.
Opačný názor má poslanec Michal Kravčík (SDKÚ). Podľa jeho vyjadrenia do schválenej ceny sú zahrnuté aj vyvolané investície. "Mám pocit, že vedenie mesta zámerne poplietlo hrušky s jablkami a snaží sa zavádzať občanov. Každý investor musí rátať s vyvolanými investíciami, ktoré by mal osobitne zahrnúť do rozpočtu. Cena pozemku s tým nemá nič spoločné. Nech hovorí kto čo chce, mesto predalo pozemok v najlukratívnejšej časti po 3-tisíc korún za meter štvorcový. Pritom na sídlisku Terasa v roku 1999 predávalo pozemky na výstavbu garáží po 5-tisíc korún za meter štvorcový."
Podobný názor má aj predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu v Košiciach KDH - OKS Emil Kočiš: "Za babku sme sa zbavili pozemku v centrálnej časti Košíc. Jeho hodnota je neporovnateľne vyššia. Vedenie až podozrivo nástojilo na rýchlej transakcii. Pritom išlo o obchod, ktorý na najbližšie storočia výrazne ovplyvní vzhľad mesta. Som presvedčený, že skôr či neskôr by sa našiel investor, ktorý by bol ochotný zaplatiť viac."
Predaj pozemku za schválenú cenu je podľa jeho odporcov výsmechom čerstvo pridelenému zvýšenému ratingu mesta.
Aupark v Košiciach chce vybudovať bratislavská spoločnosť HB Reavis Group za dve miliardy korún. Výstavba, ktorá je plánovaná na dva roky, by sa mala začať na budúci rok.
Autner: Košice sú najväčším ratingovým prekvapením
Košice si v porovnaní s vlaňajškom výrazne zlepšili rating. Podľa riaditeľa Slovenskej ratingovej agentúry Rudolfa Autnera mesto sa dostalo v dlhodobom korunovom ratingu z pásma C do pásma B, čo je zlepšenie o 8 stupňov. Ako povedal, ide o najvýraznejšie zlepšenie ratingového hodnotenia na slovenskom trhu. Podľa jeho vyjadrenia mesto Košice je najväčším ratingovým prekvapením na Slovensku v tomto roku.
Autner upozornil, že mestu síce už nehrozí finančný kolaps a začína byť voči bankám a investorom dôveryhodným partnerom, naďalej však musí pokračovať v kvalitatívnych zmenách.
Primátor Zdenko Trebuľa výrazné zlepšenie ratingu považuje za "historický moment v tomto tisícročí". Ako povedal, ešte v roku 1999, keď dlh predstavoval dve miliardy korún, nemalo mesto na výplaty a stovky veriteľov sa márne domáhali vyplatenia pohľadávok. Aj v nasledujúcich rokoch malo problémy, keď chcelo zabezpečiť "vitálne funkcie", rozhodujúce pre život mesta. Podpisom zmluvy o syndikovanom úvere v apríli tohto roku sa ukončila reštrukturalizácia dlhov, ekonomická situácia sa stabilizovala a mesto je schopné plniť svoje záväzky. (sen)