BRATISLAVA - Zajtra sa po prvýkrát na Slovensku uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu. Slovenskí občania a cudzinci z krajín únie, ktorí majú trvalý pobyt na našom území, zvolia 14 slovenských europoslancov.
Vo volebnej miestnosti dostane každý volič 17 kandidačných listín politických strán a koalícií, z ktorých si jednu vyberie a na nej môže, ale nemusí, zakrúžkovať jedného z kandidátov a dať mu tak preferenčný hlas. Ten môže kandidáta posunúť na vyššie miesto na kandidátke.
Najväčšie európske voľby v histórii odštartovali vo štvrtok Holanďania a Briti. V obidvoch krajinách sa podľa prvých odhadov potvrdil trend trestania vládnych strán - napríklad britským labouristom premiéra Tonyho Blaira hrozí, že skončia až tretí za konzervatívcami a liberálnymi demokratmi. V Holandsku zasa stratili vládne strany okolo premiéra Jana Petra Balkenendeho.
Včera na obed začali hlasovať aj Česi, prví z nových - postkomunistických - členov únie. Práve v týchto krajinách sa očakáva veľmi nízka účasť, na Slovensku dokonca hrozí, že k urnám príde najmenej voličov zo všetkých krajín únie. Podľa najnovšieho prieskumu Odboru mediálneho výskumu SRo sa účasť bude pohybovať od 24 do 28 percent.
Práve pre hroziacu nízku účasť navštívil Slovensko počas kampane aj predseda Európskeho parlamentu Pat Cox, tvrdí Jana Kučerová z kancelárie tejto inštitúcie na Slovensku. Predstavitelia únie sú prekvapení, vyššiu účasť očakávali aj vďaka vlaňajšiemu úspešnému referendu o vstupe do únie. Podľa Kučerovej vláda a politické strany podcenili mobilizačnú kampaň. "Akoby zabudli, že iba 1. mája sme vstúpili do únie," povedala.
Podľa pozorovateľov môže byť príčinou nízkej účasti aj spôsob, akým o voľbách informovali verejnoprávne médiá - Slovenská televízia a Slovenský rozhlas. Obe sa v kampani obmedzili na reklamu politických strán.
V susednej Českej republike, kde rovnako hrozí nízka účasť, sa médiá venovali kampani podstatne viac. Napríklad Česká televízia vysielala bezplatne štrnásť hodín predvolebných šotov aj okrúhle stoly.
"Do programu Dobré ráno s Českou televíziou sme postupne pozvali lídrov všetkých strán. V šiestich predĺžených reláciách Udalosti a komentáre sa zišlo podľa žrebovania vždy päť reprezentantov kandidujúcich strán," povedal Nikolaj Savický, analytik strategického rozvoja ČT.
Predseda Rady STV Miroslav Kollár povedal, že zákon umožnil STV vysielať aj spravodajské a publicistické relácie, ale "STV sa rozhodla, že ich nebude využívať na poskytnutie ďalšieho priestoru pre kandidátov, ale skôr na informovanie o voľbách samotných. Z tohto pohľadu sa to môže zdať nedostatočné".
Po uzatvorení volebných miestností nebude žiadna agentúra na Slovensku zverejňovať predbežné odhady výsledkov. Volebná komisia začne zverejňovať priebežné výsledky od 3.15 pondelka rána.
STV nebude podľa člena vedenia Branislava Záhradníka zverejňovať priebežné výsledky a plánuje priamy prenos "na pondelok z tlačovej konferencie, kde budú oznámené výsledky". Verejnoprávna televízia nebude mať volebné štúdio, voľbám sa bude venovať v pravidelných spravodajských reláciách počas dňa. "Večerná spravodajská relácia Správy a komentáre sa bude venovať eurovoľbám," povedal Záhradník.
Odhady výsledkov volieb do Európskeho parlamentu z celej Európy odvysiela STV v nedeľu podvečer v spoločnom projekte s Európskou vysielacou úniou.
Autor: mim, miš, kos