Takáto protéza stojí päť- až desaťtisíc korún. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
predkolenná protéza vyrábala so železnými výstužami, chodidlo bolo z korku a povrch potiahnutý kožou, dnes sa používa laminát, silikóny a špeciálne dynamické chodidlá. O problémoch, ľudí bez končatiny hovorí HANUŠ HLIVKA z protetickej firmy.
Kam sa uberá vývoj náhradných končatín?
"Dvoma smermi, a to je funkčný a estetický. Snažíme sa pre každého hľadať individuálne, čo najlepšie riešenie, lebo dobre urobená protéza výrazne zvyšuje kvalitu života postihnutého človeka. Veľké napredovanie sa napríklad dosiahlo vo vývoji umelých kolien a chodidiel. Ich vývoj je samostatným odborom v popredných firmách. Používajú sa rôzne zliatiny, vďaka ktorým sa dosahuje vysoký stupeň komfortu a bezpečnosti chôdze postihnutého."
Dôležitú úlohu hrá aj estetika. Do akej miery sa dá napodobniť živá končatina?
"Vďaka silikónovým materiálom, ktoré majú výbornú elasticitu, podobnú ľudskej koži, je to v posledných rokoch čoraz lepšie. Silikón sa dá farbiť, pigmentovať a odlievať podľa formy odobranej zo zdravej končatiny. Dnes sa silikóny využívajú jednak na výrobu epitéz, teda napríklad stratených článkov prstov, a jednak na výrobu kýpťových lôžok protéz predkolenia."
Ako na vývoj reagujú poisťovne?
"Bohužiaľ, tieto umelé kolená, chodidlá a silikónové kozmetické krytia sú veľmi nákladné na výrobu a čas, preto ich zdravotné poisťovne preplácajú len sčasti alebo vôbec nie, prípadne až po schválení revíznym lekárom. Dá sa to riešiť aj cez sponzorské príspevky, to si však môže vybaviť len zopár ľudí."
Viete odhadnúť, koľko ľudí na Slovensku je odkázaných na protézu?
"Viem presne povedať, koľko pacientov s amputovanými končatinami je evidovaných u nás, ale celkovo je na Slovensku podľa môjho odhadu viac ako tridsaťtisíc pacientov, ktorí potrebujú ortopedicko-protetickú pomôcku."
Je to iba zdanie, alebo skutočne ľudí s amputovanými končatinami pribúda?
"Pribúda pacientov s civilizačnými chorobami, ktoré sa musia riešiť amputáciou dolných končatín. V tomto roku sme už oprotézovali stoštyridsaťjeden pacientov, čo je približne desaťpercentný nárast oproti minulému roku za rovnaké obdobie. Pri ostatných ortopedických pomôckach, ako sú napríklad korzety, kolenné dlahy, ortopedické vložky, sme od začiatku roka vyrobili 3971 kusov, čo je pätnásťpercentný nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka."
Prichádzate do kontaktu s rôzne postihnutými ľuďmi. Stane sa, že vami ešte niečo otrasie?
"Za osemnásť rokov, čo pracujem v tomto odbore, som toho videl naozaj veľa. Stretol som tisíce pacientov, ktorí potrebovali ortopedickú pomôcku, ale aj dnes ma vyvedie z miery, ak ju musíme aplikovať pri ťažkých stavoch deťom, napríklad po detskej mozgovej obrne alebo pri vrodených chybách. Sú to veľmi ťažké chvíle jednak pre dieťa, ale aj pre rodičov, ktorí niekedy trpia ešte viac ako ony."