TEXT A FOTO - TASR, ČTK, ČTK/AP, AP A ARCHÍV
V apríli 1904 prišiel na všeobecnú výstavu v Saint Louis v americkom štáte Missouri aj schudobnený keramikár Fetcher Davis. Keď sa otvorili brány výstaviska, začínajúci podnikateľ sa so svojou jedálenskou káričkou ocitol náhodou v blízkosti slávneho apačského náčelníka Geronima, ktorý rozdával návštevníkom autogramy. Davis si dal nad seba nápis Hamburgery za päť centov - a otvoril vrchnák na svojej dvojkolke. O chvíľu prestali návštevníci prejavovať záujem o Indiána a pohrnuli sa k Davisovi. Ten totiž predával fašírky z koreneného mäsa postriekané horčicou a majonézou, prizdobené nakrájanou cibuľou a malou uhorkou. To všetko vložené medzi dvoma plátkami chleba. A navyše, k tomu pridal smažené zemiačky s paradajkovou omáčkou.
Začala sa éra hamburgerov. Niektorí tvrdia, že s koreneným mäsom prišli ako prví Tatári, iní sú presvedčení, že pôvodcom hamburgerov je Otto Kuaswa, kuchár z hamburského prístavu, ktorý v roku 1891 pripravoval pre námorníkov pochúťku v podobe koreneného mletého mäsa poliateho maslom a smaženého vajca medzi dvoma hriankami.
Je to možné, ale práve vďaka Fetcherovi Davisovi sa zmienka o tomto pokrme objavila prvý raz v tlači - konkrétne v New York Tribune.
Za sto rokov existencie si hamburger pripísal na svoje konto množstvo rekordov a zaujímavostí. Napríklad najväčší hamburger bol pripravený v americkej Montane - meral v priemere 7,32 metra a vážil 274 kilogramu.
V pensylvánskom Denny's Beer Barrel majú zase od roku 1998 v ponuke obrovský hamburger Ye Olde. Obsahuje dve paradajky, polovicu hlávkového šalátu, 12 plátkov syra, misku uhoriek, dve cibule a veľké množstvo majonézy, kečupu a horčice. Ešte nikto ho zatiaľ nedokázal dojesť.
A koľko energie pri konzumácii hamburgera do seba dostaneme? Veľký hamburger má 450 kalórií, malý 225, veľká porcia hranolčekov 600 kalórií a malá 275.
Prvý "model" hamburgeru podoba so syrom sa objavil v roku 1938.
V roku 1968 prišiel na svet Big Mac.
V roku 1961 otvoril McDonald's hamburgerovú univerzitu v Elk Grove Village v štáte Illinois, kam sa chodia školiť zamestnanci z celého sveta. Burger King otvoril svoju školu v roku 1977.
Hamburgerov neostala ušetrená ani bábika Barbie, ktorá má svoju vlastnú verziu Barbie McDonald's.
Každý rok sa na celom svete zje 1,7 miliardy hamburgerov nazvaných Whopper (niečo ohromného), hviezdneho produktu Burger King. Toto množstvo by šesťnásobne obtočilo zemeguľu.