h bezpečnosti, potom sa stal aj Clintonovým poradcom pre oblasť bezpečnosti. Odtiaľ prešiel na post námestníka vtedajšieho riaditeľa CIA Stanfielda Turnera a po jeho odchode nastúpil na jeho miesto.
o Je nepísaným zvykom, že každý nový prezident si do Bieleho domu privádza so sebou svojich ľudí. Aj George Bush jr. chcel po svojom zvolení za prezidenta postaviť do čela CIA svojho muža, ale na radu otca nechal vo funkcii Georgea Teneta.
o Šéf CIA zostáva na čele agentúry zvyčajne štyri, najviac päť rokov. George Tenet bol v úrade sedem rokov. Vo vyše päťdesiatročnej histórii tejto tajnej služby, ktorá bola založená v roku 1947, sa tak stal druhým najdlhšie pôsobiacim riaditeľom CIA po Alanovi Dullesovi. Ten šéfoval agentúre osem rokov. S funkciou sa musel rozlúčiť v roku 1961 po neúspešnom útoku kubánskych emigrantov proti režimu Fidela Castra v Zátoke svíň.
o Šesť rokov, takmer celé funkčné obdobie prezidenta Ronalda Reagana, bol na čele CIA William Casey, ktorý zomrel v úrade.
o Po ňom bol riaditeľom George Bush senior. Odkiaľ postúpil na post Reaganovho viceprezidenta a neskôr sa stal prezidentom.
o Medzi silných mužov na čele CIA patril za prezidentovania Richarda Nixona Richard Helms, ale keď zlyhal v otázkach ďalšieho vedenia vietnamskej vojny, prezident sa s ním rozlúčil.
(mh)