K deformáciám listov viniča dochádza po úlete tzv. rastových herbicídov (napríklad Aminex), ktoré sa používajú na ošetrovanie obilnín proti burinám. Vyznačujú sa systémovým účinkom, čo znamená, že ich účinná látka preniká do rastlín cez listy a prúdiace šťavy ju rozvedú po celej rastline. Vinič na úlet rastových herbicídov reaguje tvorbou listov vejárovitého tvaru s presvetlenou žilnatinou, ale často aj odumieraním vrcholov výhonkov.
Pri silnejšom poškodení viniča, ale aj ďalších pestovaných plodín herbicídmi, by sa mali záhradkári čo najskôr obrátiť na obecný alebo miestny úrad, ktorý je oprávnený zvolať komisiu na posúdenie vzniknutej škody, prípadne po konzultácii s hygienikom môže vydať aj zákaz konzumácie zasiahnutých plodín. Do komisie prizve zástupcov všetkých zainteresovaných strán a okresného fytoinšpektora Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP).
Na hruškách sa mi každý rok objavujú listy stočené do trubičiek. Čo to spôsobuje a ako tomu môžem zabrániť?
Š. M., Miloslavov
Trubičky zhotovuje nosánik viničový (Byctiscus betulae), ktorého vinohradníci a záhradkári poznajú pod názvom vincúr. Škodí predovšetkým na viniči vyžieraním púčikov a nahryzávaním stopiek listov, ktoré samičky zvinujú do tvaru trubičiek a kladú do nich vajíčka. Okrem viniča napádajú aj hrušky, tie skôr pučia, preto sa nosánik viničový objaví najprv na nich. Väčší počet chrobákov alebo "cigár" na hruškách môže vinohradníka upozorniť na nevyhnutnosť ošetrenia viniča. Ošetrenie však samostatne nerobíme, pretože zvyčajne spadá do obdobia postreku viniča proti obaľovačom (druhá polovica mája). Väčšina prípravkov povolených proti obaľovačom je účinná aj proti nosánikovi viničovému. Hrušky proti nosánikovi viničovému netreba chemicky ošetrovať. Stačí vytvorené cigary zo stromov odstrániť a spáliť.
Ing. JURAJ MATLÁK