BRATISLAVA 15. júna (SITA) - Absolútny nedostatok kapitálu v súkromných vysokých školách je jedným z kľúčových problémov dnešného vysokoškolského systému, povedal na dnešnej tlačovej besede v Bratislave minister financií Ivan Mikloš. Ako uviedol, "je to slabina celej Európy, no my navyše v porovnaní s okolitými krajinami výrazne zaostávame" a dodal, že na Slovensku sú tri súkromné školy, kým v Česku je ich 36 a v Poľsku ešte omnoho viac. Vyšší počet súkromných škôl by automaticky podľa Mikloša zvýšil konkurenciu a tým aj kvalitu školstva a prirodzene by zaniklo "divoko a netransparentne spoplatnené externé štúdium".
Ministerstvo financií (MF) preto považuje vládny návrh zákona o študentských pôžičkách zahrňujúci aj štátnu podporu súkromných škôl za kľúčový pre zvýšenie kapacity a kvality vysokého školstva. Výsledky schválenia navrhovaného zákona prezentuje MF v Dopadovej štúdii. "Budem podporovať a presadzovať zvýšenie verejných zdrojov do VŠ, ale len za podmienky, že parlament schváli zákon o študentských pôžičkách," konštatoval Mikloš.
Zákon o študentských pôžičkách by mal podľa dopadovej štúdie vyriešiť mnohé deformácie dnešného systému vysokých škôl. Napríklad aj problém vysokého veku pedagógov. Zákon totiž navrhuje zrušiť odmeňovanie pedagógov podľa praxe, ale na základe reálnej výkonnosti a dosiahnutých vedeckopedagogických hodností. "Malo by to zvýšiť platy o zhruba 11 percent v priemere," odhadol Mikloš a dodal, že na to treba vyčleniť 300 miliónov dodatočných prostriedkov. Odborníci z MF predpokladajú, že po schválení zákona narastie rozpočet VŠ v budúcom roku takmer o 24 percent a narastanie bude pokračovať.
Podľa Mikloša prijatie zákona a spoplatnenie VŠ oproti dnešnému stavu "absolútne nijako neobmedzí prístup k vzdelaniu". Podľa neho práve zväčšením kapacity a zavedením sociálnych štipendií sa zlepší prístup k vzdelaniu sociálne slabších a "odstránia sa nezmysly, ktoré v dnešnom systéme sú". Ministerstvo financií odhadlo priemerné školné na deväť tisíc korún