BRATISLAVA - Neopakovateľná postava popleteného chlapíka s fúzikmi, pinčom na hlave, veľkými vyšmatlanými bagančami, širokými nohavicami a paličkou sa svojím typickým kačacím krokom vydala na cestu nekonečnej svetovej slávy vo filme Charlie je so sebou spokojný. Legendárny Charlie Chaplin ho nakrútil v roku 1914, a týmto rokom a touto osobnosťou sa začína štvrtý, záverečný diel encyklopédie vydavateľstva Mladé letá Tvorcovia svetových dejín, ktorý sa v týchto dňoch objavil v kníhkupectvách.
Ide o projekt renomovaného francúzskeho vydavateľstva Larousse, svetového lídra vo vydávaní slovníkov a encyklopédií, ktorý sa tentoraz rozhodol pre originálnu koncepciu zobrazovania histórie prostredníctvom výnimočných osobností. Celkove je ich v encyklopédii štyristo, presná stovka pre každé obdobie. "Autori vychádzali z presvedčenia, že každá doba má svojich velikánov, ktorých dielo formovalo podobu sveta, postavy, ktoré stáli v popredí historického vývinu a svojimi myšlienkami a činmi ovplyvnili ďalšie smerovanie ľudstva," hovorí šéfredaktorka Mladých liet a editorka projektu Marta Jankajová.
A tak čitateľov sprevádzajú dejinami cez svoje osudy patriarcha Abrahám, egyptskí faraóni, antickí vládcovia a filozofi, svätci i náboženskí reformátori, vedci, politici, umelci i športovci. V poslednom dieli, venovanom dvadsiatemu storočiu, z umeleckých kolegov spomínaného tuláka Charlieho nechýba napríklad Picasso, Dalí, Joyce, Proust, Solženicyn či Lennon. Politiku storočia, ktoré prinieslo ľudstvu dve ničivé svetové vojny, reprezentujú okrem iných Lenin, Stalin, Hitler, Churchill, Roosevelt, Kennedy, Arafat, Reagan, Gorbačov alebo Havel. Ďalšie sféry ľudskej činnosti zastupujú napríklad Gates, Pelé, Fleming, Armstrong či Disney.
Pre Mladé letá, ktoré v súčasnosti pôsobia vo fúzii so Slovenským pedagogickým nakladateľstvom, predstavuje encyklopédia Tvorcovia svetových dejín jeden z najväčších edičných činov. "Keďže sme pripravili aj kompletné české vydanie, v priebehu necelých dvoch rokov sme vydali vlastne osem výpravných publikácií," pokračuje šéfredaktorka. "Paralelne vyšla encyklopédia aj v niekoľkých ďalších jazykoch, a pretože išlo o finančne mimoriadne náročný projekt, práva na ilustračné podklady sme kúpili s našimi zahraničnými partnermi spoločne, čím sme výrazne znížili náklady na výrobu, a teda aj cenu."
Samozrejme, každý čitateľ by si zostavil tú svoju stovku inak. "Výber do takýchto kníh je vždy subjektívny, ja by som si vedela predstaviť viac postáv z východnej Európy, konkrétne z ruského umenia, ale základná línia je určite objektívna."
Všetky diely tetralógie, ktorej prvá časť vyšla na Slovensku pred Vianocami 2002, majú po 328 strán s množstvom farebných a čiernobielych fotografií, dokumentov, plagátov a mapiek. "Takto vymyslená encyklopédia, kde chronologicky zoradené príbehy postáv sú zakomponované do širokých historických súvislostí, prináša plastický obraz o príslušnom období. Vzniklo tak dielo, po ktorom siahajú čitatelia takmer všetkých generácií, akási rodinná encyklopédia," dodáva Marta Jankajová.
ALEXANDER BALOGH