Brusel 20. novembra (TASR) - Belgické predsedníctvo v EÚ, Európska komisia i kandidátske krajiny Poľsko a Česko dnes spochybnili reálnosť návrhu francúzskeho ministra zahraničných vecí Huberta Védrina, ktorý sa v pondelok v Bruseli vyslovil za spoločné prijatie 12 kandidátskych krajín do únie.
Poľský minister zahraničia Wlodzimierz Cimoszewicz novinárom povedal, že Varšava nebude akceptovať žiadne zmeny v cestovnej mape, ktorá predpokladá ukončenie prístupových rokovaní na budúci rok a vstup prvých krajín do EÚ v roku 2004. Meniť kalendár, aby sa mohlo počkať na zaostávajúce krajiny, by podľa Cimoszewicza bolo "veľmi nespravodlivé".
Šéf českej diplomacie Jan Kavan zasa zdôraznil princíp diferenciácie, podľa ktorého sú všetci kandidáti hodnotení jednotlivo a výlučne podľa dosiahnutých výsledkov. Podľa neho existujú síce isté chýry, že ku koncu rokovaní princíp diferenciácie ustúpi politickému rozhodnutiu, Praha však "nemá žiadny dôvod v tomto štádiu veriť, že sa tak stane".
Diferenciáciu medzi kandidátmi dnes zdôrazňovali aj námestníčka belgického ministerstva zahraničia Annemie Neytsová a generálny riaditeľ EK pre rozšírenie Eneko Landaburu. "Všetky hodnotenia sa robia krajina po krajine, kapitola po kapitole, neexistujú žiadne spoločné hodnotenia," ubezpečovala Neytsová.
Francúzsky minister Védrine totiž v pondelok spochybnil uplatňovanie princípu diferenciácie medzi 10 kandidátmi, ktorí majú podľa EÚ šancu ukončiť rokovania na budúci rok, a vyhlásil, že ak politickým rozhodnutím bude prijatých 10 krajín, mohla by únia rovno prijať aj Rumunsko s Bulharskom.
"Neexistuje žiadny rozpor medzi diferenciáciu a možnosťou, že až desať krajín bude prijatých v prvom kole rozšírenia. Kritériá sú stanovené a ich plnenie sa hodnotí podľa vlastných zásluh," dodal Landaburu. Pripomenul, že samotné Bulharsko a Rumunsko nemajú ambície vstúpiť do únie v roku 2004 a za cieľ si stanovili roky 2006 resp. 2007.
Cimoszewicz vyjadril nádej, že zámerom francúzskeho ministra nebolo zmeniť cestovnú mapu a spomaliť rozšírenie. "Ak by bola realistická šanca prijať o dve krajiny viac v prvej skupine, prečo nie? Ale pochybujem, že je to realisticky možné," konštatoval šéf poľskej diplomacie.
Podľa slovenského ministra Eduarda Kukana zaznel názor o prípadnom prijatí 12 krajín iba z úst francúzskeho ministra, všetci ostatní podporili stratégiu a cestovnú mapu Európskej komisie, závery summitov v Nice a Göteborgu a uplatňovanie dohodnutých princípov vrátane diferenciácie. Zhodli sa na tom, že všetko smeruje k prijatiu skupiny 10 štátov, medzi ktorými chce Slovensko byť.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh