Školy vraj majú dosť peňazí, stále to však necítia

Ministerstvo školstva odsúhlasilo, že regionálnemu školstvu pošle ďalšie peniaze. Chýba mu totiž 1,4 miliardy korún, aby dosiahlo 95 percent vlaňajšej normy na žiaka. Nekonečná sága o financovaní školstva teda napriek novému zákonu, ktorý mal finančné ..

Budú mať školy už konečne peniaze na opravy? Podľa ministerstva školstva má väčšina základných škôl viac peňazí ako vlani - len to akosi necítia. Mnohé stále nevedia, koľko vlastne dostanú, ani kedy. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Ministerstvo školstva odsúhlasilo, že regionálnemu školstvu pošle ďalšie peniaze. Chýba mu totiž 1,4 miliardy korún, aby dosiahlo 95 percent vlaňajšej normy na žiaka. Nekonečná sága o financovaní školstva teda napriek novému zákonu, ktorý mal finančné toky do škôl sprehľadniť a zjednodušiť, stále pokračuje. Školy dostanú málo, potom sa im niečo pridá, aby vyšli, a na začiatku roka ich ešte oddlžia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stále nevedia, na čom sú

"Máme pol roka za sebou a stále nevieme, na čom sme. Nemáme uzatvorený rozpočet, lebo mesto nám nevie povedať, koľko peňazí vyčlení na prenesené kompetencie a koľko na originálne," hovorí riaditeľ Základnej školy na Slovanskej ulici v Považskej Bystrici Vladimír Šebeň. Vedia si síce vyrátať, koľko by škola mala dostať, ale zriaďovateľ jej zo zákona nemusí poslať celý normatív. "Teraz, keď sú materské školy, školské kluby a ZUŠ-ky poddimenzované, môžeme čakať, že obec pošle peniaze určené pre školy, im. Ministerstvo školstva síce najprv hovorilo, že sa to nesmie, keď však videlo, ako málo peňazí tieto zariadenia dostanú, súhlasilo. Výsledkom je, že krachujú aj školy," hnevá sa Šebeň.

V škole zlepšenie financovania necítia, hoci práve Považská Bystrica dostala oproti minulému roku najviac peňazí zo všetkých obcí a miest.

SkryťVypnúť reklamu

Necítia, žeby dostali viac ako vlani

Zlepšenie nepociťujú ani na Základnej škole na Kubínyiho námestí v Lučenci - v meste, ktoré na školy dostalo o 11,5 milióna viac ako vlani. "Zatiaľ necítime, že by peňazí bolo viac, zriaďovateľ nám ešte všetky neposlal. Osobné ohodnotenie síce máme od januára, ako zákon hovorí, ale nemali sme ani korunu - ani učitelia, ani technický personál," povedal SME riaditeľ školy Jaroslav Zachar.

Nezdá sa mu ani, žeby financovanie školstva bolo prehľadnejšie a lepšie ako po iné roky. "Sľubovali nám, že budeme oddlžení od februára, stalo sa tak však až teraz v júni. Čo bude ďalej, uvidíme v ďalšom školskom roku."

V ZŠ v Považskej Bystrici hovoria, že keby dostali všetko, čo im patrí, vyjdú s odretými ušami. "Okrem prevádzky by sme však potrebovali vymeniť staré linoleum v celej škole, vymaľovať, opraviť staré zariadenie, kúpiť nové lavice. Teraz máme také zozbierané, 30-ročné, zo škôl, ktoré sa okolo nás rušili. Odkiaľ máme na to všetko zobrať?" pýta sa riaditeľ Vladimír Šebeň.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlenie ministerstva

Podľa údajov z ministerstva dostalo regionálne školstvo o 1,9 miliardy korún viac ako vlani. Prečo to teda v školách necítiť? "Školy by sa zrejme mali pýtať najmä svojich zriaďovateľov, miest, obcí a vyšších územných celkov, ktoré majú kompetenciu rozdeliť 20 a 25 normatívov, či tieto peniaze už prerozdelili. Treba sa opýtať zriaďovateľov, čo a kedy teda urobia s piatimi - šiestimi miliardami korún, ktoré sme im poslali," odpovedá minister školstva Martin Fronc.

Čo sú to originálne a prenesené kompetencie

V rámci decentralizácie dostali obce a mestá tzv. originálne a prenesené kompetencie. Do originálnych kompetencií - nadštandardných školských služieb - spadá starostlivosť o materské a základné umelecké školy, školské kluby detí, školské jedálne a ostatné školské zariadenia. Peniaze na originálne kompetencie posiela ministerstvo financií.

SkryťVypnúť reklamu

Prenesené kompetencie tvoria základné školy, teda povinná školská dochádzka. Peniaze na ne posiela ministerstvo školstva.

Najhoršia je situácia v školských zariadeniach

Školské jedálne, ZUŠ-ky, materské školy či školské kluby detí (tzv. originálne kompetencie) dopadli oveľa horšie ako školy. Väčšine z nich sa totiž ušlo menej peňazí ako vlani. Viac získalo len 264 obcí, a to len o 38,7 milióna korún.

Naopak, menej ako vlani, sa ušlo 1900 zriaďovateľom školských zariadení, a to celkovo o 1,2 miliardy korún. Najväčší mínus majú Košice.

Viac ako vlani získali najmä:

Bratislav. magistrát + 4,5 milióna

Trenčianska Teplá + 2 milióny

Menej ako vlani dostali:

Košice - 42 miliónov

Prešov - 16 miliónov

Bratislava - Petržalka - 15 miliónov

SkryťVypnúť reklamu

Poprad - 13 miliónov

Bratislava-Ružinov -12 miliónov

Martin - 12 miliónov

Banská Bystrica - 11 miliónov

Žilina - 10 miliónov

Zvolen - 10 miliónov

Celkovo na školské zariadenia získali obce menej o 1,16 miliardy oproti vlaňajšku. "Situácia v školských zariadeniach je horšia ako v školách a potreba racionalizácie je väčšia," povedal štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth.

Podľa neho treba chýbajúce peniaze získať racionalizáciou siete školských zariadení, prípadne získavaním doplnkových finančných zdrojov. (sr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 423
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 887
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 226
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 650
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 263
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 034
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 686
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu