So znalosťou cudzích jazykov na tom stále nie sme tak dobre, ako by sme chceli. Podľa Štátnej školskej inšpekcie by sa žiaci mali učiť jazyk minimálne 4-5 hodín týždenne, ak ho chcú dobre vedieť. Toľko priestoru však školy v rozvrhoch - s výnimkou gymnázií - nemajú. Aj na vysokých školách úroveň vyučovania jazykov kolíše.
Žiaci, študenti, ale aj dospelí sa preto snažia naučiť jazyk inde. Mnohí na to využívajú prázdniny. Dá sa však za dva mesiace dosiahnuť výraznejšie zlepšenie? "Samozrejme, že áno," tvrdí Zuzana Liptayová z Akadémie vzdelávania v Nitre. "Presne na to máme dvojmesačný program, v ktorom sa dá zlepšiť úroveň jazyka až o jeden stupeň. A je oň veľký záujem."
V programe je učebná látka z trimestra vtlačená do jedného mesiaca - 48 hodín. O kurz majú väčšinou záujem začiatočníci, ktorí sa potrebujú rýchlo zlepšiť, alebo ľudia, ktorí majú cez prázdniny čas a pokračujú v štúdiu jazyka. "Za dva mesiace môžu stihnúť šesť. Kurz stojí 2400 korún, čo je cena za trimester výučby."
Agentúry, ktoré ponúkajú jazykové kurzy, si uvedomujú, že práve cez prázdniny majú mladí ľudia viac času. Ponúk je preto množstvo. Voľné miesta - na rozdiel od brigád či študijno-pracovných pobytov - sa dajú nájsť počas celých prázdnin. Môžete ich absolvovať na Slovensku, ale aj v zahraničí.
"Jazykové kurzy v zahraničí sú oveľa lepšie. Sú síce drahšie, ale ich efekt je dvojitý až trojitý," hovorí Marcela Cabadajová z agentúry Bakalari. "V zahraničí za veľmi krátky čas získate nielen jazykové skúsenosti, ale naučíte sa aj rozmýšľať v cudzom jazyku."
Aj podľa nej sa za dva mesiace prázdnin dá dosiahnuť výrazné zlepšenie v jazyku - človek však musí chcieť. "Za dva mesiace sa dá zachytiť veľmi veľa, ak urobíte všetko preto, aby ste hovorili len v cudzom jazyku. Treba bývať v rodine či na internáte, kde sú zahraniční študenti, a všetok voľný čas venovať konverzácii s nimi."
Podľa skúseností agentúr je na Slovensku najväčší záujem o výučby angličtiny, za ňou nasleduje nemčina, španielčina a francúzština. (sr)
Zvoľte si kurz na mieru
Ak si chcete v lete rozšíriť alebo precvičiť cudzojazyčné schopnosti, mali by ste si vybrať kurz na mieru. To, čo sadne jednému, totiž druhému nemusí vôbec pomôcť. Čo na našom trhu nájdete?
SKUPINOVÝ KURZ VÝUČBY CUDZIEHO JAZYKA
môže byť polointenzívny (tri mesiace, asi dve vyučovacie hodiny dvakrát týždenne), intenzívny (tri mesiace, každý deň dve vyučovacie hodiny). Intenzívny je vhodnejší najmä pre pokročilejších.
Cena: od 2000 do 10 000 korún
INDIVIDUÁLNY JAZYKOVÝ KURZ
Individuálne hodiny sú vhodnejšie pre ľudí, ktorí sa ostýchajú hovoriť pred väčšou skupinou ľudí, alebo chcú mať lektora vyslovene pre seba, aby dosiahli výraznejšie zlepšenie. Hoci sú o niečo drahšie ako skupinové kurzy, je o ne vraj takmer rovnaký záujem.
Cena: od 300 do 700 korún za hodinu
KURZ PRACUJÚCI S PODVEDOMÍM
Tento kurz trvá spravidla dva týždne a je vhodný najmä pre ľudí, ktorí cudzí jazyk vedia, ale ho dlho nepoužívali a chcú si svoje vedomosti osviežiť. Využíva sa v ňom podvedomie a relaxácia.
Cena: od 15 000 do 30 000 korún
VÝUČBOVÝ CD-ROM
Je vhodný najmä pre mladšiu vekovú kategóriu, problém však je, že výber výučbových CD-romov je obmedzený.
Cena: od 500 do 2000 korún
JAZYKOVÝ TÁBOR V ZAHRANIČÍ
Je vhodný pre školákov, ktorí sa v lete už nechcú učiť - jazykový pobyt pri mori a niekoľko hodín cudzieho jazyka týždenne im totiž hravou formou môže pomôcť zlepšiť jazykové schopnosti.
Cena: od 5000 do 15 000 korún
JAZYKOVÝ KURZ V ZAHRANIČÍ
Bývajú dvojtýždňové aj polročné, v rôznych kútoch sveta. Výber je veľmi široký a ceny veľmi rozdielne. Jeho výhodou je, že ste prinútený hovoriť cudzím jazykom nielen na kurze, ale aj mimo neho vo chvíľach voľna.
Cena: od 30 000 do 100 000 korún
KOREŠPONDENČNÝ KURZ
U nás túto metódu zatiaľ ponúka len niekoľko firiem. Škola vám posiela výučbové materiály poštou a vy sa vo svojom voľnom čase učíte. Po vyplnení úloh materiály odošlete späť firme, ktorá vám ich ohodnotí a pošle vám ďalšiu lekciu. Sú možné aj konverzácie s lektorom.
Cena: od 3000 do 7000 korún
KNIHY PRE SAMOUKOV
Sú vhodné pre ľudí, ktorí nemajú čas na jazykový kurz a prinútia sa učiť aj sami. Sú však vhodnejšie pre tých, ktorí už čosi z jazyka vedia.
Cena: od 300 do 700 korún
ŠTUDIJNÝ ALEBO PRACOVNÝ POBYT V ZAHRANIČÍ
Ide o vítané alternatívy pre tých, ktorí nemajú na jazykový kurz v zahraničí dosť peňazí, alebo potrebujú len prax pri konverzácii. Peniaze na študijný pobyt môžete získať formou štipendia, prípadne musíte niečo zaplatiť, peniaze by sa vám však mali zo zárobku vrátiť.
Cena: od 8000 do 20 000 korún (sr)
Na akej úrovni viete angličtinu?
Otestujte sa!
Prieskumy ukazujú, že Slováci si v jazykoch neveria. "Stáva sa, že študent mi povie, že vie po anglicky len trochu a nakoniec zistím, že konverzácia mu nerobí žiadne problémy," hovorí jazyková lektorka Lívia Bodnárová. Problém je podľa nej v tom, že mnohí majú stále pocit, že cudzí jazyk nevedia tak, ako by chceli, a tak svoje schopnosti zľahčujú.
Niekedy sa stáva aj opak - človek uvedie, že ovláda anglický alebo nemecký jazyk, na pohovore do zamestnania sa však zistí, že možno rozumie čítanému textu, ale hovoriť v cudzom jazyku mu robí problémy.
Ako ste na tom vy? Ak sa hlásite na jazykový kurz, spravidla vaše vedomosti otestujú bezplatne - aby vás vedeli zaradiť do príslušnej úrovne. Aj na internete sa však dá zistiť, ako na tom ste.
http://synapse-school.cz/test.php
Na tejto stránke si môžete precvičiť anglickú gramatiku. Test, pozostávajúci zo 45 otázok, overí vaše znalosti z písanej angličtiny. V otázkach sú vynechané slová, ktoré máte doplniť (v zátvorkách sú pomôcky). Počítač vám test hneď vyhodnotí.
http://www.testomanie.cz/anglictina/flash.htm
Na tejto stránke nájdete zvukový test pod názvom: Nebojte sa americkej angličtiny - rozumiete všetkému? Počúvate rozhovor a postupne odpovedáte na všetky otázky. Vyhodnotenie je tiež okamžité.
(sr)
Ak sa chcete naučiť jazyk, dodržujte tieto zásady
Pravidelnosť a intenzívnosť
Štúdiu jazyka sa venujte pravidelne, aspoň 4-5 hodín týždenne. Ak nemáte na hodinu čas, aspoň si osviežte učivo rýchlou desaťminútovkou.
Správny lektor
Ak ste začiatočník, vyberte si radšej slovenského lektora, ktorý vám vie vysvetliť gramatiku a pravidlá po slovensky. Keď dosiahnete úroveň asi stredne pokročilých, je pre vás vhodnejší zahraničný lektor. Môžete sa plne sústrediť na konverzáciu a "počúvanie" v cudzom jazyku.
Vhodné metódy a formy
Pre malé dieťa sú vhodné hravé formy výučby - básničky, riekanky, výučbové CD-romy. Pre väčších zase intenzívne kurzy či jazykové pobyty v zahraničí. Zvážte si, čo by vás mohlo najviac osloviť a podľa toho vyberajte kurz.
Čo sa chcem naučiť?
Pri výbere kurzu sa tiež spýtajte sami seba, čo sa vlastne chcete naučiť? Chcem vedieť rozprávať v cudzom jazyku? Alebo skôr mať správnu gramatiku, pretože musím vybavovať zahraničnú korešpondenciu? Aj podľa toho vyberajte kurz.
Do zahraničia až potom
Ak sa chcete naučiť jazyk, dobré je, ak sa najprv naučíte základy doma, najlepšie až do úrovne mierne pokročilý. Až potom sa môžete vrhnúť na zahraničné jazykové kurzy či pobyty. Inak by ste mohli mať problémy pochopiť, čo sa vám vlastne lektor snaží povedať. (sr)