BRATISLAVA - Ani včera Krajský súd v Bratislave nerozhodol o návrhu Fondu národného majetku na odstúpenie od zmluvy s Priemyselným inštitútom, ktorý vlani v januári za 20 miliónov korún sprivatizoval Výskumný ústav zváračský. Fond chce kontrakt zrušiť, pretože kupujúci nedodržal dohodnuté podmienky a za ústav zaplatil inak, než sa v zmluve zaviazal.
Súd pojednávanie odročil na koniec augusta, pretože musí vypočuť svedka, ktorý mal zložiť na účet v ČSOB peniaze na uhradenie fondom požadovanej sumy. Právny zástupca inštitútu síce pred súdom nechcel rozoberať spôsob, ako jeho klient za výskumný ústav zaplatil, no pri obhajobe poukázal na fakt, že dodržanie podmienok kontraktu znemožnil sám fond. Vinkuláciu 20 miliónov na účte v ČSOB podľa jeho slov ešte pred naplnením kontraktu zrušil.
Ako vlani napísal magazín Profit Priemyselný inštitút sprivatizoval výskumný ústav za jeho vlastné peniaze. Začiatkom mája uzavrel zmluvu so Slovenským živnostenským zväzom o pôžičke 20 miliónov korún. O týždeň neskôr bol na peniaze vystavený výdavkový a príjmový doklad a pôžička sa zrealizovala formou vkladu do pokladnice zväzu. Peniaze do kasy však prišli z troch účtov, ktoré pôvodne patrili zrušenému výskumnému ústavu.
Pochybnosti sa objavili už v privatizačnom tendri. Ústav sprivatizoval Priemyselný inštitút, ktorý založili Združenie priemyselných zväzov, Slovenský živnostenský zväz, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Žilinská univerzita, Trenčianska univerzita a Technická univerzita Košice. Okrem neho sa však o kúpu zaujímala aj zamestnanecko- manažérska spoločnosť Prvá zváračská. Napriek tomu, že ponúkla o 82 miliónov korún viac ako inštitút, vo výberovom konaní neuspela.
Podľa ministerstva hospodárstva však nebola rozhodujúcim kritériom úspechu cena, ale celospoločenský a celohospodársky efekt predloženého projektu. Ako pre Národnú Obrodu uviedol vtedajší riaditeľ Priemyselného inštitútu Štefan Lednár, popri kúpnej cene sú dôležité aj investície a inštitút sa podľa neho zaviazal do ústavu investovať 100 miliónov korún. Okrem toho mal desať rokov zachovať predmet činnosti ústavu, ktorým je základný a aplikovaný výskum a vývoj technológií zvárania a oblastí s nimi súvisiacimi. Navyše, do roku 2008 mal zvýšiť počet zamestnancov o ďalších 60. Celospoločenským prospechom argumentoval aj predseda Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý rozhodnutie komisie skúmal, pričom žiadne porušenie zákona nezistil. Súd, ktorý môže celú privatizáciu zvrátiť, bude pokračovať v lete.
DANIEL CVEČEK